Citat:
Ursprungligen postat av
DeletedUser
Nu pratar du i nattmössan för det var inte längesedan du sade att du aldrig hade upplevt lidande lol
Låt säga att det hade presenterats en vetenskaplig studie som mätte vår livsglädje och lidande och att den på goda grunder visade att människor generellt sätt lider mer än vad de är glada.
Det hade varit fullt möjligt att göra en sådan studie där hjärnforskare, biologer, psykologer och samhällsvetare m.m gjorde en insats för att svara på vilket håll det lutar åt, att det hade varit normbrytande och inte accepteras är en annan sak.
Men säg att man gjorde studien och att svaret föll på att människan generellt upplever mer lidande än lycka, hade du inte kunnat hålla med mig ens då?
Det har gjorts sådana studier och undersökningar och resultaten bekräftar inte antinatalismens premisser. Antinatalismens svar på dessa resultat är att alla dessa människor är för korkade för sitt eget bästa och misstar sig om sina egna subjektiva känslor och därför har de fel när de säger att de gillar att leva men det är pseudovetenskapligt skitsnack från antinatalisterna. Att säga att någon är partisk mot att gilla sitt liv som antinatalister säger är meningslöst då att gilla en sak och att vara partisk mot den är precis samma sak.
Hela antinatalismen bygger på att plocka russinen ur kakan där man hittar individer eller grupper i en historisk punkt där livet för dessa var ett nettonegativt lidande och sedan utifrån det gör antinatalismen ett universellt påstående om att det skulle vara sant för alla. Det går inte att göra ett universellt påstående baserat på väl utvalda anekdoter. Det är intellektuellt ohederligt och det är snarare så att undantagen bekräftar regeln. Det är också så att dessa nettonegativa tillstånd
alltid är villkorade och det försvinner när du tar bort villkoret.
Antinatalismens "lösning" på att
vissa har ett villkorat nettonegativt tillstånd av lidande är med döden för
alla, men det går förstås att ta bort detta villkor utan att dö i nästan alla fall. Mellan dessa två alternativ kommer det intellektuella och rationella svaret alltid vara att det är bättre att göra det utan att dö.
Antinatalismens alternativ har exakt noll nettonytta (noll medvetande, noll nöje, noll val, noll frihetsgrader) eftersom att man är död, medans det andra, att vara vid liv men ta bort villkoret som gör ditt liv till ett nettolidande, har en positiv nettonytta (medvetande, nöje, val, frihetsgrader). Vilket alternativ som är det bättre är uppenbart för alla utom de irrationella. Om man vill skoja lite så är antinatalismens "lösning" som om man skulle bota värk i en led med att skjuta personen i huvudet.