Citat:
Ursprungligen postat av
Camarosmurfen
Precis, kvinnor dejtar inte ner. Antingen i samma nivå eller högre. Det är avsevärt vanligare med en man som tjänar en lönenivå upp (dvs 10-20k mer) än kvinnan än tvärtom. Även om det såklart finns, men nu pratar vi på generell nivå.
Men varför har den överväldigande majoriteten av människor partners av samma sociala status om nu kvinnor är så impade av resurser och män inte bryr sig om kvinnans status? Borde inte en manlig miljardär lika ofta vara gift med en servitris som med någon välutbildad?
Citat:
Ok, jag köper din kukteori till viss del, men jag tror att de flesta faktiskt köper den typen av bilar för att man har ett intresse och har råd med det, och inget annat. Kan ju varit en dröm sen barnsben att ägas en Ferrari tex.
Jo, det finns såklart genuint bilintresse också.
Citat:
Det är lite som när det diskuteras husinvesteringar. Vissa utgår att så fort man gör något med sitt hus är det för att imponera på grannarna, att någon tex renoverar ett kök för sin egen skull, eller skaffar en badtunna för att man faktiskt gillar att bada är tydligen helt otänkbart.
Mmmm, det är ofta en hårfin balans det där. I mitt område sker det ingen tävling, även om en del av oss vill ha det prydligt, men när man promenerar i vissa områden får jag starkt känslan av att det är kukmätartävling på tapeten
Citat:
Så visst, jag raljerande lite om att kvinnor bara snyggar till sig för andra kvinnor, men är så pass gammal och jag noterat det här eviga revirpinkeriet och baktalandet bland kvinnor, som jag inte alls märker bland män på samma sätt
Jag vet inte om du raljerade, jag reagerade mest på att det du skrev inte hade nån stark förankring i verkligheten.