Citat:
Ursprungligen postat av
Sumer
Varför skulle KP sitta och hålla inne på någonting som skulle kunna styrka hans utpekande?
Teori (som ramlade fram ur min hjärna och inte redovisades på pressträffen):
Stay Behind-personal fotograferade själva mordet genom ett fönster från Skandiahuset med en specialframtagen Hasselbladkamera och det syns tydligt på bilderna att det är SE maskerad i ribbstickad gökboetmössa med upprullad kant och mörkhårig peruk som skjuter OP.
Tyvärr fick KP inte visa bilderna då Hasselbladkameran "etsade in" Stay Behinds logga i negativen och bilderna fick inte användas eftersom de då skulle avslöja Stay Behind som var ett halvstatligt men ändå mycket hemligt projekt som inte fick förknippas med en mordkonspiration eller att de slösade offentliga medel på jättedyra kameror vilket skulle kunna uppröra "Svenne skattebetalarbanan i Hökarängen".
Något åt det hållet. Lösningen var helt enkelt för känslig får SÄPO som ju alltid endast värnar om Sveriges bästa på det mest osjälviska sätt och alltid är lojal bara mot statsledningen.