Dagens Media har uppmärksammat åtalet, och artikeln bygger till stora delar på den artikel som SvD publicerade igår.
Radio Bubbla uppmärksammar åtalet i ett 14 minuters inslag som även finns transkriberat på deras webbplats. De är av uppfattningen att Flashback inte raderar för få inlägg, utan anser tvärtom att vi raderar alldeles för många. Inslaget diskuterar både åtalet, företeelsen Flashback, och spekulerar också kring orsakerna till varför Axelsson blivit åtalad.
"Mårten Schultz, professor i civilrätt, säger till Svenska Dagbladet att fallet är intressant och kan få stora följder:
– Här finns det potentiella risker för organisationer eller företag som tillhandahåller tjänster för kommunikation. Och storleken på Flashback är intressant också – vad kan en dom här innebära för de stora techbolagen, säger han till SvD."
Flashbacks grundare åtalas
https://www.dagensmedia.se/medier/digitalt/flashbacks-grundare-atalas/
"Jag är faktiskt väldigt förvånad över att åklagaren väljer att väcka åtal. Kanske vill de pröva lagen i syfte att förstå hur den ska tolkas”, skriver Axelsson i en kommentar till SvD."Uppgiften i SvD:s artikel om att lagen bara prövats en gång stämmer möjligen ifall man enbart räknar det ärende som 2007 hamnade i Högsta domstolen (Målnummer: B2673-06). Men lagen har även prövats senare, i ett ärende som avslutades 2020 i Svea hovrätt (Målnummer: B8432-19) - det ärende som uppmärksammas i SvD. Det var administratören för Facebookgruppen "Stå upp för Sverige" som fälldes. Den som läser domen förstår varför han fälldes. Den som läser domen från Högsta domstolen 2007 förstår också varför HD valde att fria. Den som är påläst kring lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor förstår också vad som skiljer dessa två domar, och varför det är osannolikt att tingsrätten fäller Axelsson.
"BBS-lagen har, såvitt känt, prövats bara en gång: 2019 i Eskilstuna tingsrätt, då administratören av den stora Facebookgruppen ”Stå upp för Sverige” fälldes."
"Mårten Schultz, professor i civilrätt och SvD:s juridiske kommentator, är inte säker på att det blir en fällande dom"
Flashback-åtalet kan få stora följder (betalvägg)
https://www.svd.se/a/dRLOqX/flashback-atalet-kan-fa-stora-foljder
Radio Bubbla uppmärksammar åtalet i ett 14 minuters inslag som även finns transkriberat på deras webbplats. De är av uppfattningen att Flashback inte raderar för få inlägg, utan anser tvärtom att vi raderar alldeles för många. Inslaget diskuterar både åtalet, företeelsen Flashback, och spekulerar också kring orsakerna till varför Axelsson blivit åtalad.
"Axelsson förnekar brott och påpekar att under den aktuella tidsperioden publicerades 8,5 miljoner inlägg varav 750 000 raderades ... Det betyder att nästan 9% av allt som postas på Flashback censureras. Vilket är alldeles för mycket ... Så jag tror att åtalet kommer inte gå någon vart för det är också så att enligt BBS-lagen så är det inte så att man måste förhandsgranska inlägg eller att man måste ha koll på exakt allting hela tiden utan det är sin skyldighet att moderera i efterhand vilket Flashback verkar göra mer nitiskt än vad jag skulle önska mig att de egentligen gör."admin
"Förutom att det är uppenbart av allmänt observerbara skäl så vet jag genom personliga kontakter att ledande politiker... höga tjänstemän, företagsledare, kändisar och så vidare. Alla är på Flashback och använder forumet åtminstone till någonting. Och alla, alla vill veta vad som står på Flashback om dem själva. Det var också någonting som jag upptäckte när jag för många år sedan sysslade professionellt med mediebevakning åt företag ... Om man till exempel är politiker och det skrivs något om en på Flashback, då vill man veta det. ... Flashback är egentligen som ett litet medieimperium som har existerat i flera årtionden."
"Framförallt från ett medialt perspektiv så handlar det om att man vill nita Jan Axelsson, stänga ner Flashback, tysta alla röster som går mot strömmen. Framförallt den här typen av centralnoder som Jan Axelsson och Flashback som hjälper tystade röster att nå ut.
Men från ett mer rimligt perspektiv, Jan Axelsson är en av vår tids stora frihetshjältar. Inte för att det finns så många, men man får nog gå ganska långt bak i historien för att hitta någon som har gjort så stora insatser för yttrandefriheten i Sverige. Kanske Anders Skydenius på 1700-talet eller något sånt där.
Och det är därför han måste leva med skyddad identitet. Det är därför han måste helt enkelt starta nya bolag såklart, skaffa adresser utomlands, flytta servrar från serverhall till serverhall och så vidare. Jag är säker på att han haft mycket problem med banksystemen och så vidare. Och nu ska han då, till råga på allt annat, åtalas för att han sägs ha brutit mot den så kallade BBS-lagen."
Flashbacks grundare och ansvarige utgivare Jan Axelsson åtalas för ha inte ha raderat kommentarer som anses utgöra hets mot folkgrupp
https://radio.bubb.la/inslag/2024-09-10-003