Citat:
Nu är det väl mest den här videon som blir lite knepig för er att förklara: https://youtu.be/3los5GKJwdk
Snacka om pinsamt att råka dra av en chemtrail på flygplatsen.
Hur gick det till tror ni?
Snacka om pinsamt att råka dra av en chemtrail på flygplatsen.
Hur gick det till tror ni?
Din video är ett klassiskt exempel på hur folk hoppar på varje chans att misstolka vanliga händelser och försöka göra det till bevis för konspirationer. Det du kallar en "chemtrail" på flygplatsen är ingenting annat än en helt normal urladdning från flygplanens system. Det händer när fuktigheten är hög och temperaturen är rätt – det är inget mystiskt, inget "kemiskt sprayande". Det är vattenånga, och det har dokumenterats och förklarats tusentals gånger.
Du pratar om pinsamt? Det är långt mer pinsamt att envisas med att missförstå vetenskap och tro att vanliga fysikaliska fenomen är någon sorts hemlig operation. Flygplan använder bränslen som släpper ut vattenånga vid förbränning, och när dessa möter kall luft på hög höjd bildas iskristaller, vilket är vad du ser som "strimmor". Vill du verkligen att hela världen ska tro på "chemtrails" för att du har sett en video där någon inte ens förstår grundläggande atmosfärisk vetenskap?
Att dra in artiklar om sulfataerosoler är bara ytterligare ett försök att förvirra och avleda från de faktiska vetenskapliga fakta som finns. Sulfataerosoler används som exempel för att studera klimatförändringar, och ja, vissa är mänskligt skapade genom förbränning av fossila bränslen, men det har ingenting att göra med de påstådda "chemtrails" som du syftar på. Att jämföra verkliga klimatvetenskapliga studier med en video på YouTube är både oärligt och ett bevis på hur lite grund i verkligheten dessa teorier har.
Så, om du verkligen vill veta hur det gick till, här är svaret: det var helt enkelt kondens – inget mer, inget mindre.