Citat:
Ursprungligen postat av
ManicToo
Problemet är att det inte är politikernas egna pengar så de är helt intresserade av kostnaden. Räkningen skickas till (Stockholms) skattebetalare. De jämför säkert med "annars måste vi hyra hotellrum och det kostar 45000 kr per månad". Dvs sociala är superglada att de kom så billigt undan. Dessutom känner alla chefer på MKB (och HSB) i Malmö högsta politiska cheferna i Malmö, som varit samma i 25 år, och politikerna är så nöjda att de kanaliserar pengar till MKB där deras kompisar jobbar.
Allt i Malmö är en socialdemokratisk gröt sedan 25 år för den som inte vet. Lite likt Göteborg, som också lever på Stockholm. Socialism är inte att skapa bra ekonomi. Det är att fördela andras bra ekonomi.
Detta sagt så finns det andra länder med ännu värre förutsättningar, t.ex UK där uppåt 10% av alla bostäder är Social housing och många städers ekonomi är på ruinens brant av den anledningen. Birmingham gick i konkurs t.ex.
Du har delvis rätt i att Malmö måste börja bära sina egna kostnader och prioritera kärnverksamheten. Borde vara regel för alla kommuner egentligen. Om det sedan finns pengar över ska en del sparas som buffert och en del kan vara ”kulpengar” och läggas på kultur, nöje osv. Annars kommer det aldrig ske en förändring.
Problemet är att systemet är uppbyggt som så att om en kommun har pengar över efter Q4 straffas de genom att få sin budget sänkt. Därför är politiker så ivriga med att slösa varenda krona. Skulle tro att det ser ut så för varenda myndighet, kommunal, regional och statlig verksamhet.
Systemet behövs göras om från grunden så att de kommuner som förvaltar skattemedel på ett bra sätt och har en välfungerande kärnverksamhet inte straffas men samtidigt ska de inte få mer pengar än nödvändigt och belönas för att de slösar invånarnas pengar på meningslösa projekt, föreningar likt Ibn Rush eller en stickling och cylinder för 7 miljoner kronor.
Samtidigt går Malmö miste om en hel del intäkter från de som arbetar i Danmark. I Danmark betalar man skatt där man arbetar har jag för mig medan i Sverige är det där man är folkbokförd. Finns många som bor i kranskommuner men arbetar i Malmö. Någon form av skatteutjämning ska det finnas men inte som idag.
7 miljarder är galet mycket att få för Malmö och våra politiker bränner regelbundet skattemedel på projekt som är dömda att bli dyrare än planerat och ofta att misslyckas med. Senast är förmodligen infrastrukturen runt Fridhemstorget. Det är redan 225 miljoner kronor dyrare än planerat. Hur kan man räkna fel på 225 miljoner liksom. Lägg därtill att endast 2/3 av invånarna är självförsörjande, familjer likt denna i tråden bor i onödigt dyra bostäder osv osv. Kostnaderna springer snabbt iväg men ingen med en gnutta makt verkar vara villig att dra i handbromsen. Moderaterna och SD men framförallt Malmölistan (lokalt parti) i Malmö har protesterat mot mycket av detta men vad hjälper det om invånarna fortsätter att rösta på S, MP, V och L.