Citat:
Ursprungligen postat av
gg1337
Fair enough jag håller med dig i första ansatsen amgående faderskapstest, inte minst för att det skulle bli en gigantisk kö. Men jag står fast vid att faderskapsbedrägeri bör straffas med fängelse. Kvinnan har ju chansen att berätta sanningen själv och därmed slippa fängelse.
Vad skulle preskriptionstiden för ett sådant brott vara i så fall?
Hennes lögn kanske bara var när hon var ung. Hon kanske blev gravid som 22-åring och främst hade sex med sin dåvarande pojkvän men blev även våldtagen på fyllan vid något tillfälle. Väljer att hålla tyst om våldtäkten, eftersom hon skäms. Märker att hon är gravid och tror med 95% säkerhet att det är henens pojkvän som är pappan. Hoppas på att det är så gör hon också. Och hon är ung, bara 22 år och inte fullt utvecklat konsekvenstänk. Pojkvännen blir glad och stolt som en tupp över graviditeten och tar hand om barnet som sitt. Paret får 3 barn till.
Men så visar det sig att deras förstfödda inte är makens barn. Ska mamman då sättas i fängelse? Vill ens hennes make och hennes barn det? Ska barnen som är 12, 9, 5 och 3 vara utan sin mamma? Hur länge? Och maken ser ändå 12-åringen som sin egen och 12-åringen ser maken som sin pappa. Detta förändras inte av mammans ungdomliga undanhållande av sanningen.
Nejdu, det hela är inte särskilt genomtänkt av dig.
I övrigt är våra fängelser överfyllda med sanna brottslingar.
Bättre är väl att osäkra kvinnor tar sitt ansvar och begär faderskapstester. Och att osäkra män begär faderskapstester.
Obligatoriska faderskapstester och fängelsestraff, låter som rena rama blandningen av något liknande Sharialagar och "Storebror ser dig"-samhälle.