Citat:
Ursprungligen postat av
IT-snubben
Vi vet alla att de flesta som är med i NMR är inte övertygade nazister utan det handlar om folk som är ensamma och/eller haft en strulig uppväxt som desperat söker gemenskap och denna gemenskap finner de hos NMR. Enda de behöver göra är att lära sig hata judar o dela ut lite flygblad, o ibland måste de bevisa att de är riktigt tuffa grabbar så då blir det rivning av ett zigenarläger. Slår vad om att de flesta i NMR inte hatade judar innan de gick med där. Det handlar om förlorare som är med i NMR.
Du har fel de tar inte in folk som inte är väldigt motiverande och avråder även folk som inte är det med tanke på vilka problem de kan få privat osv för att undvika att folk just ska lämna och att man vet vad man ger sig in på.
Däremot finns det folk som känner att det här var inget för mig och lämnar av olika anledningar antingen politiska, privata osv och det blir inga problem sålänge vederbörande inte springer till AFA, SÄPO, blir proffsavhoppare osv utan bara lämnar.
Sedan finns det väldigt få Nationalsocialister som hatar judar (under mina tid i rörelsen så har jag träffat en och då har jag under den tiden träffat och många gånger umgåtts privat med den dåtida svenska NS eliten, undantaget NMR folk) allmänt det är inte det som är poängen utan det man vänder sig emot är den sionistiska och globalistiska politik som vissa judar ägnar sig åt och de konsekvenser det får för andra folk tex vårt.
SvP var smarta där när de existerade och pratade inte om judar alls utan om globalister rent allmänt då inte alla otrevliga globalister ens är judar utan det är det de ägnar sig åt som är skadligt oavsett etnicitet.
Det är ungefär som att personer ifrån dylika grupper tex inte ogillar afrikaner i allmänhet men vill inte ha dem här då de vill ha ett etniskt homogent svenskt hemland men skulle tex gärna kunna åka till Afrika på semester.
Hade en gammal högt uppsatt vän en gång inom NSF som tyckte att det där var ytterst märkligt då han inte tex kände några som helst aversioner mot någon judisk gammal sekulär dam som satt hemma och drack kaffe men hade som alla andra stora problem med sionister i alla dess former och då är inte alla sionister ens judar heller.
Jag är inte aktiv inom rörelsen öht längre och ingen ifrån min tid och de partier och organisationer som vi var medlemmar i då heller för den delen, undantaget kanske ett par personer som gick vidare till just NMR men jag har ingen kontakt med dem idag så jag vet inte om de är kvar eller ej.
På den tiden var rörelsen lite uppdelad typ NSF & B&H på ena sidan och SMR /NU på den andra och senare SvP kontra NMR och även om det förekom visst samarbete då och då så tillhörde man det ena eller andra andra lägret och mitt läger var inte NMR och har aldrig varit.
De flesta som man vet vad det blev av ifrån den tiden som är jämngammal med en själv har kvar samma åsikter i stort sett allihopa men skyltar inte med det längre och är inte aktiva politiskt utan lever hyfsat vanliga svenssonliv men glöm att de tex skulle gå och rösta på typ SD, L, S eller något annat parti heller för den delen.