Citat:
Ursprungligen postat av
EnsamBjoern
Vi har sju stora äppelträd på tomten, och mängden äpplen som faller ned är uppskattningsvis uppåt 100 liter per dag. Vi har kört skiten till tippen, men börjar tröttna på det.
Kan jag dumpa det på någon undanskymd plats på tomten? Är det bara att lägga i en stor hög då - eller bör jag addera något för att påskynda förmultningsprocessen?
Hur kan någon som bor i villa och har fruktträd, ha missat att man absolut inte ska låta stora högar med rutten frukt ligga öppet under längre tid?
Vilda djur känner lukten på väldigt långt håll och vi vill definitivt inte ha älgar och vildsvin strövandes i tätbebyggt område.
Det går an i glesbygd men jag får intrycket att du bor i en tätort och då ska du
inte göra detta.
Förstår att det är jobbigt. Jag har
ett äppelträd och jag tycker att det är helvete att ta hand om alla äpplen.
Gräv ner äpplena i en grop om du inte orkar åka till tippen.
Citat:
Ursprungligen postat av
ilovesummer
Bara kasta de som vanligt i papperskorgen som mat avfall.
TS snackar ju om 100 liter äpplen
per dag. Soptunnan skulle bli full på nolltid och töms max en gång varannan vecka.
Citat:
Ursprungligen postat av
KamratBlue
Äpplejuice, äpplemos. Ge bort dem eller sälj för ett billigt pris. Självplock osv.
Fallfrukten ruttnar typ direkt de faller till marken och man hinner nästan aldrig ta tillvara på den.
Jag gör must och mos, men bara av äpplena som jag hinner plocka från trädet.