2024-08-15, 16:08
  #5749
Medlem
Ukraina har nu 100% kontroll av Sudzja...
https://www.expressen.se/nyheter/varlden/ukraina-havdar-kontroll-over-sudzja/

Det var ett väldigt fram och tillbaka men nu är det tydligen korrekt information...
Ukraina ska nu överta staden och etablera militärcentral där..


Då stämmer det alltså det som yt mapper Dima sa igår om att Ukraina ska annektera och även välja ut framtid minister för området....
__________________
Senast redigerad av Menea 2024-08-15 kl. 16:13.
Citera
2024-08-15, 16:09
  #5750
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av c.diver
Hen verkar inte ha följt med i vad som händer i kriget. Det har ju inte varit nån hemlighet att bla USA levererat underrättelsematerial sen långt innan Rysslands fullskaliga invasion.

Det var tydligt och det vi många bemött nu.
Citera
2024-08-15, 16:09
  #5751
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptagon
Ryskt TV-team hamnar under artillerield i byn Lgov sen flyr de hals över huvud.


https://x.com/nexta_tv/status/1824053923310915910?t=ZiQUSMueRzYWyACkKi1hJg&s=19
Detta skall alltså vara Lgov. Det ligger en bra bit in på ryskt territorium. Lyckas AFU inta den staden så är de halvvägs till staden Kursk och bara 10 km från kärnkraftverket.
Citera
2024-08-15, 16:10
  #5752
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Det viktigaste med krigsbrott är inte vad du säger. Det är hur många krigsbrotten är, för det orsakar mer lidande. En oväntad läxa som jag aldrig tänkt på förrän i detta krig är att dynamisk manöverkrigföring är värre för befolkningen, eftersom den inte hinner undan och ingen har insyn i vad som händer. Ur perspektivet att man vill det bästa för civilbefolkningen är en förlängd frontlinje (in i Kursk, snart kanske även ytterligare ställen) - såvida det inte snabbt får slut på kriget.

Rysslands utreds för 122.000 krigsbrott. Tvivlar på att Ukraina ens kan komma till dom nivåerna ens om de försökte.

https://www.reuters.com/world/europe/ukraine-probing-over-122000-suspected-war-crimes-says-prosecutor-2024-02-23/
Citera
2024-08-15, 16:18
  #5753
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Ja alltså NATO samarbetar med att invadera Ryssland nu.. men det verkar som folk inte fattat det riktigt.

Just du av alla människor har inte fattat att Nato, USA och resten av den fria världen bistår Ukraina i sina försök att försvara sig mot Ryssland? Allvarligt?
Citera
2024-08-15, 16:18
  #5754
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av WTFSTHLM
Tydliga besked från Nato och väst.

https://www.msn.com/sv-se/nyheter/utrikes/fritt-fram-att-anv%C3%A4nda-v%C3%A4stvapen-i-ryssland/ar-AA1oPA1n?ocid=msedgntp&pc=U531&cvid=6578b1da17f14d 7ab42d3feaa3e32462&ei=10
Ukraina har full rätt att anfalla inne i Ryssland, även med vapen från Finland och andra västmakter, enligt nya signaler. Och viktiga allierade fick visst reda på Ukrainas överraskningsoffensiv i förväg, trots tidigare besked, säger president Zelenskyjs talesman.

Den ryska ledningen är rasande över att Ukraina nu erövrar mark inne i Ryssland. Viktiga allierade som Storbritannien och USA har sagt sig vara ovetande om Ukrainas planer. Men Mychajlo Podoljak, rådgivare till president Volodymyr Zelenskyj, uppger nu att landets västallierade visst informerades.

– En del saker måste göras med överraskning, säger han till brittiska The Independent.

– Men det fanns diskussioner med våra partner, om än inte offentliga.


"All rätt"

Flera länder går nu också ut med att de inte ser några problem med att deras vapen används offensivt på rysk mark.

– Utgångspunkten för det hela är att Ukraina får försvara sig i enlighet med internationell rätt, säger Finlands president Alexander Stubb på en presskonferens i Mariehamn på Åland.
Det är bra men jag kan INTE FATTA att Ukraina inte tillåts att använda långdistansgrejer för att smälla av på flyg och robotbaser ännu! Ryssarna kan ju skicka raketer och sånt hej vilt på sjukhus civil, infrastruktur och bostäder i Ukraina från dessa baser. Det är anledningen till att Ukraina gått in i Ryssland, det är dags att Ukraina får försvara sig på riktigt nu.
Citera
2024-08-15, 16:18
  #5755
Medlem
Africagonzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jonkebonke
Tycker ni på riktigt att det där låter realistiskt? Att Tyskland vill försöka ta över Moskva igen som ett försök att göra en vendetta efter att hitlertyskland gick på pumpen där för mer än 80 år sen?
Det säger en del isf.

Nej det tror jag inte dom vill försöka igen, men det finns säkert många som uppskattar marschen mot Kursk.

Det finns andra sätt att försöka ta över Moskva än att gå in med trupp. Sanktioner och utnötningskrig kan fungera.
Citera
2024-08-15, 16:22
  #5756
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Jo jag har försökt och framföra detta under dagen men folk tror det är påhitt..

Nato-länder har försett Ukraina med vapen, träning och information, det är vare sig någon nyhet, hemligt eller något konstigt, vi vill alla att Ukraina har de bästa förutsättningarna att försvara sig från det Ryska angreppet. Och ja, att attackera inne på ryskt territorium ingår i detta eftersom Ryssland inte har slutat attackera de senaste 30 månaderna.

Du vill få det till att Nato är deltagande part, vilket är fullständigt felaktigt men vi förstår alla att du gärna vill tro på vad putin och dina ledare säger till dig och de måste ha en ursäkt för att förklara varför de får stryk av ett land de felaktigt hade bedömt som ett lätt byte.
Citera
2024-08-15, 16:24
  #5757
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jonkebonke
Tycker ni på riktigt att det där låter realistiskt? Att Tyskland vill försöka ta över Moskva igen som ett försök att göra en vendetta efter att hitlertyskland gick på pumpen där för mer än 80 år sen?
Det säger en del isf.
Tyskt pansar står det väl?
Citera
2024-08-15, 16:24
  #5758
Medlem
ForzaLeons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Varför skjuter Ukraina på Journlister i Kursk..?

Ryssarna som droppar granater lite överallt.

Journalister?

Svårt att veta kan ha varit ryska elitsoldater.

De lägger benen på ryggen när det smäller.

Ingår en vit flagga numera när de gör sig klara för strid?
Citera
2024-08-15, 16:25
  #5759
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Det dom gör nu är inte försvar utan en invasion..

Du, så länge Ryssland skjuter artilleri från Ryssland, släpper glidbombet från Ryssland, sitter och planerar i Ryssland, så länge något av det de gör i Ukraina utgår från Ryssland, är det Ukrainas fulla rätt att gå in och bekämpa det i Ryssland.

Fattar du inte det?
Citera
2024-08-15, 16:26
  #5760
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Det dom gör nu är inte försvar utan en invasion..

Du är både envis och trög.

Kolla upp hur den angripna parten har rätt att försvara sig. Om du efter att insupit den kunskapen fortfarande inte förstår så kommer du klassificeras som svagbegåvad.

Så läs på ordentligt nu så vi inte behöver ha den här diskussionen igen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in