Citat:
Ursprungligen postat av
mutemute123
Jag tror inte han känner sig helt klar med Julia, på något sätt har dom ett band som många av oss inte kan förstå och då menar jag inte bara ett barn.
Tror även Linnea vet de och därför kommer hon aldrig kunna lita fullt ut på chrippa.
Julia julia jag förstår inte.
Men i det här klippet
https://www.youtube.com/watch?v=Axm76MR2wsg så hör man Chrippa säga att han och han och hans dotter har blivit slagen av Linnea.
Jag fattar tammefan ingenting. Chrippa säger här att han blivit misshandlad så att han nästan blev medvetslös, att Linnea sparkat honom i ansiktet så att han blöder - när han kör bil och barnet är i bilen.
Och jag är inne på att Chrippa berättat detta för Jocke och för Julia just innan han hamnade i häkte. Han hade i slutet på december gett Linnea en resa i julklapp som han nu inte ville göra med henne för han vill ta ihop det med Julia igen. Han säger att han kan inte vara ihop med Linnea längre för han blir misshandlad.
Och det är då Linnea får en vän att ringa polisen. Och Chrippa hamnar i häkte.
Det verkar som om Julia inte alls har ljugit om Linnea, hon har berättat det Chrippa har berättat för Jocke. Och då hamnade Chrippa i häkte.
Nu verkar Chrippa gå helt i Linneas ledband. Hur länge håller det här? Och som du säger att Chrippa och Julia känner varmt för varandra men Chrippa är misshandlad och kan inte ta sig ur. Han är rädd för Linnea tror jag.