Citat:
Ursprungligen postat av
Stiffinger
Läser du verkligen vad jag skriver?
Man kan ha mjöl i en potatisgratäng som ett substitut till grädde. Naturligtvis får du ha vad fan du vill i din potatisgratäng. Jag bara svarar på din fråga i trådstarten.
Normalt så kokar man potat... Jaja, jag har redan skrivit det. Och jag har också berättat om skillnaden mellan potatisgratäng och potatissallad.
Men det behövs att du läser.
Glöm att du kan slå mig på fingrarna när det gäller mat.
Fast du sa ju att receptet liknade receptet till an potatissallad???? Har du mjöl i din potatissallad eller vad sjutton dillar du om?
Det är väl vidare fullständigt självklart att man använder färdigkokt potatis till en kall rätt?! Eller ska man använda rå potatis?
Du skriver att ett recept bestående av potatis, mjölk/grädde, ost och lite mjöl påminner om ett recept bestående av potatis, majonnäs, gräddfil/creme fraish och kapris…
Jag förstår inte likheterna. Att du drar upp att man har färdigkokt potatis i potatissalladen gör ju att recepten blir än mer olika?!
Det är vad du menar är likt mellan recepten jag är nyfiken på. Inte ytterligare olikheter, olikheterna är redan tydliga för mig.