Citat:
Ursprungligen postat av
Lagopussy
Den hemliga personen förklarade jättetydligt för dig att M suttit på osv. visade sig inte stämma dock. Du har enligt dina egna uppgifter kontakt med någon med förstahandsinformation, men ger ut felaktig info samt har enligt dig själv inte kontaktat polisen med vad du vet. Så nu berättar du IGEN om att den här insatta Molgan vet, stämmer det den här gången eller? Du hade noll koll sist? Börjar tro att du är ett troll som leker tonåring, ditt språk är riktigt inkonsekvent, liksom din info.
Det är inte så enkelt som du tror att "kontakta polisen med allt du vet", det följer ofta
mycket konsekvenser för en golare, där i många fall drabbas även golarens familj. Så jag förstår denna tystnadskultur på många sätt
Håller med om att man får huvudvärk av sättet personen skriver på, men antar att vi får ta hänsyn till att det trots allt är en tonåring som skriver.