Resultat: Vem tror ni vinner debatten i natt eller blir det ingen skillnad alls.
Trump vinner bekvämt och lätt.
46,24%
461 röster
Harris vinner bekvämt och lätt.
33,00%
329 röster
Det hela var positivt eller urdåligt för båda så att ingen vinner alls.
20,76%
207 röster
2024-08-04, 00:33
  #505
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DoraF
Trumps kärnväljare dyrkar honom men det blir svårt att få swingvoters på sin sida genom att agera så här konstigt. Så länge Biden var kvar i racet var det Biden som sågs som åldringen. Nu är det Trump som fått ikläda sig den rollen. Om han väljs blir han den äldsta presidenten i USA:s historia. Genom att vägra debattera ( krångla) mot Harris bekräftar han bilden av sig själv som passé och för gammal.

Jag tror också att Trump kommer att förlora stort om han fortsätter så här. Trump och hans kampanj måste komma åt Harris på riktigt för att valvindarna ska vända. Just nu är jag fortfarande chockad över hur illa förbered Trump verkar vara på att bemöta Harris. Förstod han verkligen inte att Biden förmodligen skulle hoppa av.
Ja precis. Han kan omöjligen vinna swing voters genom att agera som en pubertal empatilös mobbare.

Trump borde bara snacka politik. Och släppa personatrackerna.

Jag hoppas båda debatterna blir av. Fox ska köra med publik - bra.
Citera
farbror_barbros avatar

Moderatormeddelande

Postat av farbror_barbro 2024-08-04, 00:45
Moderator
Trådens ämne är den kommande debatten mellan Kamala Harris och Donald Trump, och vad vi kan förvänta oss sv den, oavsett om den sker den 4/9 eller 10/9.

Inlägg som endast handlar om vem som är för feg för att debattera i den ena eller andra TV-kanalen kommer att raderas och löper risken att varnas.

/Mod
2024-08-04, 08:26
  #507
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ziracorn
Kamala är så kass/korkad, så vilken "John Dough " som helst skulle besegra donnan...

Så länge inte Trumpen "ramblar" i evighet så vinner han 8 dagar i veckan.
Men du fattar väl att han inte vinner röster i swing-states på att attackera Kamalas person!? Han framstår som ett äckel.

Tycker du inte att Trump är en fegis som har backat ut från debatten den 10e sep!?
__________________
Senast redigerad av Madagascar 2024-08-04 kl. 08:45.
Citera
2024-08-04, 10:44
  #508
Medlem
Kanylen hoppade av fox debatten. Konstigt då Trump valde debattera mot Biden på CNN vilket är demokrat styrd tv kanal.
Citera
2024-08-04, 11:04
  #509
Medlem
develis avatar
Rubrik:
Debatt Trump vs. Harris 4:e september 2024.

TS highlightade däremot:
Citat:
"Nu är det bestämt att Trump och Harris drabbar samman den 10:e september.

Citat:
Kamala Harris ger klartecken för en debatt med Donald Trump den 10 september.
– Jag är redo, nu kör vi, säger hon i CNN."
Ang trådens dubbla datum, rubrik vs trådstart;

Att Trump backat ur tidigare fastställt datum och försökt styra upp nytt datum i ny media;

... Så anser Vita husets fd kommunikationschef Anthony Scaramucci att det behövs förhandling.
Nytt datum, Ny plattform.

“It’s hard for him, but he has struggled over the last three weeks to win the attention cycle,” he continued, adding that it “would be a disaster for him if he doesn’t debate the vice president.”

“There will be a negotiation. It’ll likely not be Fox News. It probably won’t be ABC News. But they will pick a venue, and they’ll debate,” he told weekend host Jessica Dean Saturday.
“So, this is him posturing. This is him trying to get attention.”
https://www.google.com/amp/s/thehill.com/homenews/campaign/4809870-anthony-scaramucci-donald-trump-kamala-harris-2024-debate/amp/
Citera
2024-08-04, 11:15
  #510
Medlem
rotebro-hasses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArgMorot
Kanylen hoppade av fox debatten. Konstigt då Trump valde debattera mot Biden på CNN vilket är demokrat styrd tv kanal.
Gjorde hon?
Jag har inte följt nyheterna. Har du en länk?
Citera
2024-08-04, 11:18
  #511
Medlem
rotebro-hasses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ziracorn
Kamala är så kass/korkad, så vilken "John Dough " som helst.. .
😊
Finn ett idiomatiskt fel...

För övrigt leder kamala i 5 swing states enligt en mätning. Det är inte ännu en trend men det bådar gott.
och Donald Trump kämpar för att få synas i nyheterna nu när kamala tar all sändningstid ifrån honom

Vore Donald Trump smart nog skulle han inleda debatten med policy förslag som lockar över moderata republikaner
Citera
2024-08-04, 11:35
  #512
Medlem
Ordkrig om tv-debatt mellan Harris och Trump
https://www.dn.se/varlden/ordkrig-om-tv-debatt-mellan-harris-och-trump/#:~:text=ABC%20eller%20Fox,%C3%B6ver%20huvud%20tag et.
Citera
2024-08-04, 11:45
  #513
Medlem
rotebro-hasses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DRAVKCAB
Det var fan det dummaste jag läst. Att tro att moderata republikaner skulle rösta på Harris...

Ja nyheterna har jag sett. Det var väldigt underhållande när Kamala och Joe höll presskonferens på flygplatsen efter det att dom fängslade Amerikanerna kom hem för några dagar sedan.

Kamala Harris slog till med ännu en obegriplig ordsallad om presidenten och hans kunskap i diplomati medan Joe stod frånvarande och såg på innan han bestämde sig att borda det tomma planet som dom fängslade Amerikanerna kom i

Jag tycker det är bra med denna typen av avslöjande reportage och jag tycker inte det inverkar negativt på Trump alls.

Jag ser med tillförsikt fram emot den första debatten med samma förväntning som tidigare debatt med Joe Biden.

Hawk Tuah!
Vad har något av detta att göra med den kommande debatten (antingen 4/9 eller 10/9) att göra?
Citera
2024-08-04, 12:07
  #514
Medlem
DRAVKCABs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-hasse
Vad har något av detta att göra med den kommande debatten (antingen 4/9 eller 10/9) att göra?

Det handlar om vad vi kan komma att se under debatten 4/9 eller 10/9.

Jag försöker att tona ned förväntningarna för eran del genom att måla aktuella referensramar tagna ur det vi har sett under dom senaste dagarna speciellt eftersom du förde det på tal.
Du tycker inte jag borde replikerat på ditt inlägg om "positiv" medieexponering för Kamala?
Citera
2024-08-04, 12:11
  #515
Medlem
rotebro-hasses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DRAVKCAB
Det handlar om vad vi kan komma att se under debatten 4/9 eller 10/9.

OK tack
Citera
2024-08-04, 12:27
  #516
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-hasse
Vad har något av detta att göra med den kommande debatten (antingen 4/9 eller 10/9) att göra?
Fördelen för Harris torde vara att Trump & co desperat dragit upp allt de kommit på ur kaninhålet, det är rent av som om det brunnit i maskineriet.

... Och hittills har det varit bakslag rent strategiskt; det har snarare retat upp viktiga röstare och tycks snarare fått folk att alliera sig.

Vad Trump och Vance sett är enorma donationer på kort tid, övervägande förstagångsdonatorer, stor uppslutning via Zoom och kändisar.

Trumps öra (och skor) hamnade i skymundan och han verkar mer desperat än logisk de senaste drygt 14 dagarna.

Vad hon svarat är att Trump och Vance är...
simply weird.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in