Citat:
Ursprungligen postat av
akademikerfyllo
Inget av de två F-16 som kan finnas i Ukraina har vågat närma sig fronten. Frågan är om de ens lämnat hangaren i Polen. Det blir ju väldigt genant för USA när de skjuts ner.
Men du clownen, hur var det med piloterna då?
Citat:
Ursprungligen postat av
akademikerfyllo
Ja, den officiella källan är hårdgranskad. Den är framställd av Romanian Ministry of Defence. Utbildningen av ukrainska F-16 piloter är allstå ett rent fiasko från början till slut. Antingen får NATO-personal flyga planen, eller så är det som jag tidigare påpekade: sex piloter kan hålla två F-16 i luften dygnet runt. Den korta tid innan de skjuts ner av ryskt flyg eller luftvärn. F-16, västs sista wunder waffen, kommer att misslyckas.
Har du släppt den här grejen nu när spriten gått ur kroppen? Då kanske du ska ta det lugnt beträffande prognoserna över F 16-planens framtid i Ukraina.
Dessutom, om du är så övertygad att det blir fiasko, vad är då orsaken till att du är helt besatt av F-16? Du kan liksom inte släppa dem. Är du lite orolig?