Citat:
Ursprungligen postat av
1891-019
Exakt. Soc gav henne ett ansvar dom redan visste att hon inte klarade av.
Äntligen nån som resonerar lite sansat och förstår att samhället har ett ansvar. Däremot ska soc. nog ta sig en titt på rutiner - igen - för hur omhändertagna minderåriga skickas ut och hem till v-havare som plötsligt ska palla att ha 100% koll på allt. Börjar bli lite väl många unga som kommer hem från SiS och LVU och som det sedan går mer eller mindre illa för!
Sen, hur många v-havare över lag har 100% koll på sina tonårsbarn, vilka de umgås med, vart de verkligen ska och allt annat som ingår.
Mina föräldrar hade det inte, jag ljög konstant. Jag kommer aldrig hävda att jag haft 100% vetskap om allt min (nu vuxne) son varit iväg på, exakt vilka kompisar han var med. Vi hade sms-kontakt, men det går ju lätt att ljuga och skriva att man är med av mamma "godkända" vänner.