2024-07-27, 12:48
  #2677
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av izquierda
Vad är det för folkgrupper inblandade?

BO och hennes mamma har svenska namn men ser inte så nordiska ut. Romer?

Mammans (Emilias mammas) far är rom och hennes mor är svensk.

Emilias far är från Colombia (event. är han adopterad).

Den häktade 15-åriga flickan har i tråden uppgetts vara arab; det har spekulerats om familjen är från Irak.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2024-07-27 kl. 12:54.
Citera
2024-07-27, 12:48
  #2678
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Acta-Non-Verba7
H*avens mamma hävdar att dottern befunnit sig i Linköping vid tiden för mordet.

L*yla har kommenterat på Emilias TikTok i förmiddags, där hon bestrider inblandning.

Såvida inte ny info framkommer, så får vi nog släppa dessa namn.

Jag tror Heavens mamma skriver så för o slippa få dottern inblandad i media. Glasklart att de är hon!!!!
Citera
2024-07-27, 12:50
  #2679
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mittemellanallt
Exakt, blir barnen omhändertagna, då har föräldrarna förlorat sin "rätt" till dom, låt dom då bli adopterade till familjer som kan älska dom o ge dom en trygg framtid.....Sveriges jävla tramms med att föräldrarna har rätt.....NEJ..... man har inte rätt till barn.

Fosterhemsfamiljer tar på sig ett ansvar o dom ska inte bara kunna säga upp de för barnen blir jobbiga de e ett livslångt uppdrag som i vissa fall kan vara jobbigt o krävande men dom tjänar oxå en rejäl hacka på dessa barn.

O stäng nere SiS hemmen, ren idioti......nu sitter regeringen o kliar sig i huvudet o undrar vad som hänt......ja man får kanske tänka längre än näsan räcker o framför allt följa med utvecklingen!!!!!

Sen "barn/ungdomar" som är kapabla till att mörda är oxå kapabla till att ta ett vuxenstraff......finns inget i värden som kan ändra detta......dom har hamnat snett för Sverige tänker på föräldrarnas rätt o nu måste dom bekymmersamt ändras. Men dom barnen är skadade för livet. Dom ska låsas in o dom behöver hjälp, vprd behandling o struktur......
Sverige gör om o gör rätt!!!!

En stor miss som de gör är att blanda ungdomar som drogar med andra unga. Helt galet! De ska säras på! Rätt personal på rätt ställe.

Ett fosterhem kan vara lika dåligt som ett SiS hem! I fosterhemmen finns ingen insyn utifrån, så det är otroligt vanskligt! De flesta fosterhem tar barnen för pengarna. Barn och unga kan fara väldigt illa i fosterhemmen.

Det finns mer eller mindre farliga barn och unga i samhället! Det har visat sig gång på gång att det är något allvarligt fel i huvudet på en del. Medfött eller fostrade som små till dårar. Den här galenskapen har visat sig nu under en kort tid hos unga förövare.

Inte för så länge sedan gjorde staten en utredning, De lovade de drabbade att det skulle bli ändring. Men det verkar bara bli sämre och sämre! Vad beror det på!?

Barnen som samhället svek - åtgärder med anledning av övergrepp och allvarliga försummelser i samhällsvården

https://www.regeringen.se/rattsliga-dokument/statens-offentliga-utredningar/2011/02/sou-20119/

Misstanken: Därför mördades Emilia – bråket mellan flickorna..

De två flickorna – 13 och 15 år gamla – var vänner med 14-åriga Emilia. Sen ändrades allt. Bakgrunden misstänks vara att Emilia hade hamnat i bråk med en av flickornas vänner på Sis-boendet där de träffades.

På boendet där Emilia också var placerad blev de tre vänner, enligt uppgifter från mordutredningen. Men det var samtidigt en miljö där det snabbt kunde uppstå konflikter mellan de intagna flickorna. "En av flickorna drogade och kunde få mycket dåligt humör! Hon borde aldrig ha fått bo ihop med de andra. Det är den stora missen!" Inga missbrukare ihop med unga som inte drogar"

https://headtopics.com/se/misstanken-darfor-mordades-emilia-br-ket-mellan-flickorna-56470593

https://headtopics.com/se/misstanken-darfor-mordades-emilia-br-ket-mellan-flickorna-56470593
Citera
2024-07-27, 12:54
  #2680
Medlem
Hujans avatar
Nu har jag ägnat mig åt att läsa hela tråden och när jag skriver in vad jag kan ha fått fram av de olika aktörerna så är det så här:

Sekretess C Emili*, Målsägande (part)
Målsägandebiträde: Advokat Angelika Lesniewicz

Sekretess A Den första som togs in, Misstänkt
Juridiskt biträde: Advokat Maria Grosskopf
Juridiskt biträde: Advokat Cecilia Johnsson

Sekretess B MEL*K R*sim Moh*mmed, 090626-2407, Misstänkt
Offentlig försvarare: Advokat Maria Stål Lindgren

Sekretess D Mel*ks syster född 101010?, Misstänkt
Offentlig försvarare: Advokat Peter Henrysson

*=a

Kan detta stämma??
Citera
2024-07-27, 12:55
  #2681
Medlem
Marchionesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Marie-Antoinette
Men hon har ju varit placerad i nästan 10 år, och runtflyttad av soc. ca 16 ggr, under 10 år. Du tror inte att det har påverkat henne ett dugg?

Det är klart det har påverkat mycket också. Jag motsatte mig bara mot att ingen större skada skulle vara skedd innan första omhändertagandet. Soc tog definitivt rätt beslut då.

Hade MGM omhändertagits tidigare innan styvpappa hunnit våldta henne hade mordet kanske aldrig skett.
Citera
2024-07-27, 12:56
  #2682
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Marchioness
Det var väl bara BO som bodde hos sin förälder? Därmed förelåg ansvaret på hennes mamma. Mördarna bodde mig veterligen fortfarande på SiS och var bara på permission och då ligger ansvaret inte på deras föräldrar på samma sätt som om de bodde hemma.

Föräldrarna har väl fortfarande ett ansvar för att ha kontakt med sina barn, trots SiS-hemsplacering? Det finns inga förbud mot att ringa barnen och höra hur de har det.
Citera
2024-07-27, 12:59
  #2683
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av moshes
Så är det ju, som förälder så är det ibland ovidkommande vad som sker med mördaren/MÖRDARNA.
Barnet kommer ändå aldrig tillbaka!
Man vill helt enkelt ödsla tid el känslor, inte lägga NÅGRA tankar alls på mördarna.
Mördarna är har inget värde att ens tänka på..
så fungerar vissa av oss mänskor. sorgen o minnet efter det mördade barnet är det som räknas.

Mänskor fungerar olika vid sådana tragedier.

Stackars mamma! Hon trodde gott! Hon trodde att de var Emilias vänner! Så fruktansvärt de måste vara att ha vinkat adjö till sitt barn i den tron att hon skulle få kul ihop med vänner, för att istället säga adjö för gott. Hur i helvete är vissa människor funtade som på det minsta sätt anklagar mamman!

Jag hoppas att dessa flickor och deras föräldrar får vas de förtjänar! Karma om man så vill! Ingen av oss ska behöva träffa på dessa på gator och torg. Ingen ska behöva ha dessa som grannar!
Citera
2024-07-27, 12:59
  #2684
Medlem
Hujans avatar
Lite mer info sammanställt om MGM:

Flicka 1; Sekretess B; Mel*k född 090626-2407 (från Irak enligt dom fr -22) verkar inte ha en pappa i Sverige utan verkar vara kvar i irak, endast mamma med sekretess? Hud* *li H*di född 1990, västerås. M har varit utsatt och bevittnat hot och våld i hemmet enligt Expressen och har flera omhändertaganden bakom sig. Allvarliga sexuella övergrepp av mammans partner (LVU dom 2022). Destruktiva kontakter med pojkar och män, utsatt för kommersiell exploatering, stjäl och begår kriminella handlingar, samlar på sig knivar (LVU dom 2023)
Från dom 2022; Mel*k och syster född 201010 får ett omedelbart LVU med stöd av 1 och 2 §§ i november 2022. Detta pga fys och psy misshandel i hemmet av mamma. Båda har varit utsatta för allvarliga sexuella övergrepp av mammans partner och löpande under sin uppväxt bevittnat våld mot mamma från olika partners. Partnern häktades men släpptes pga bristande bevis och mamman valde att fortsätta relationen och inte tro på sina barn. Mel*k rymmer från jourhemmet som hon var på efter att mamman och döttrarna hamnade på ett skyddat boende. M har även blivit utsatt för övergrepp av män på SoMe. Båda barnen har haft bristande skolgång.

Flicka 2; Sekretess A och alltså under 15 år, plockades in först och sa då namnet på 15-åringen, Mel*k. Var tvångsomhändertagen och har flera rymningsförsök bakom sig. Kom till SIS hösten -23 och pappan ansökt om att tvångsvård på sis skulle upphöra. Behöver utredas för diverse diagnoser, autism? Är nu omhändertagen av soc efter mordet.

Flicka 3; Sekretess D och alltså under 15 år, misstänkt för grovt skyddande av brottsling, Närstående till en av flickorna. Syster till Mel*k?


Flicka 1 och 2 har en gemensam vän med Emilia från ett tidigare SIS/boende de bodde på. De har hamnat i bråk enligt Expressen som handlade om en förolämpning. E kallat vännen för hora? Och de andra tjejerna väljer att ställa sig på den andre tjejens sida och beslutar sig för att misshandla E.

*=a
Citera
2024-07-27, 12:59
  #2685
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Marie-Antoinette
M behöver högst troligt traumabehandling......



Nej, den sista anhållna är högst troligen också minderårig pga sekretessen.

Aaah, såklart, en tankevurpa från min sida!

Hon behöver ju traumabehandling och vistas på barnpsyk, och en ordentlig släktskapsutredning, DNA-test för att kolla om hennes biomamma verkligen är biomamma.

Sekretess A, är det Mel@k? Varför behöver hon DNA-testas, menar du?
Citera
2024-07-27, 13:02
  #2686
Medlem
Marchionesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LilyhAmmer
Föräldrarna har väl fortfarande ett ansvar för att ha kontakt med sina barn, trots SiS-hemsplacering? Det finns inga förbud mot att ringa barnen och höra hur de har det.

Ja men fortfarande inte på samma sätt. Sedan vet vi inte om det fanns förbud eller råd till föräldrarna till att inte kontakta barnet.

Vissa barn mår inte bra av kontakt med föräldrar när de är på SiS. Barnet har omhändertagits för att föräldrarna är olämpliga trots allt. Men det gällde inte längre för Emilias mamma eftersom hon ansetts lämplig för dottern att bo hos.
Citera
2024-07-27, 13:02
  #2687
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anedin
Fy så vidrigt stackars barn ja inte konstigt att någon blir störd med den bakgrunden
Vem handlar det här om


Kompisen Mel@k, som dansade med Emili@ på hennes sista TikTok-inlägg.
Citera
2024-07-27, 13:04
  #2688
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hujan
Lite mer info sammanställt om MGM:

Flicka 1; Sekretess B; Mel*k född 090626-2407 (från Irak enligt dom fr -22) verkar inte ha en pappa i Sverige utan verkar vara kvar i irak, endast mamma med sekretess? Hud* *li H*di född 1990, västerås. M har varit utsatt och bevittnat hot och våld i hemmet enligt Expressen och har flera omhändertaganden bakom sig. Allvarliga sexuella övergrepp av mammans partner (LVU dom 2022). Destruktiva kontakter med pojkar och män, utsatt för kommersiell exploatering, stjäl och begår kriminella handlingar, samlar på sig knivar (LVU dom 2023)
Från dom 2022; Mel*k och syster född 201010 får ett omedelbart LVU med stöd av 1 och 2 §§ i november 2022. Detta pga fys och psy misshandel i hemmet av mamma. Båda har varit utsatta för allvarliga sexuella övergrepp av mammans partner och löpande under sin uppväxt bevittnat våld mot mamma från olika partners. Partnern häktades men släpptes pga bristande bevis och mamman valde att fortsätta relationen och inte tro på sina barn. Mel*k rymmer från jourhemmet som hon var på efter att mamman och döttrarna hamnade på ett skyddat boende. M har även blivit utsatt för övergrepp av män på SoMe. Båda barnen har haft bristande skolgång.

Flicka 2; Sekretess A och alltså under 15 år, plockades in först och sa då namnet på 15-åringen, Mel*k. Var tvångsomhändertagen och har flera rymningsförsök bakom sig. Kom till SIS hösten -23 och pappan ansökt om att tvångsvård på sis skulle upphöra. Behöver utredas för diverse diagnoser, autism? Är nu omhändertagen av soc efter mordet.

Flicka 3; Sekretess D och alltså under 15 år, misstänkt för grovt skyddande av brottsling, Närstående till en av flickorna. Syster till Mel*k?


Flicka 1 och 2 har en gemensam vän med Emilia från ett tidigare SIS/boende de bodde på. De har hamnat i bråk enligt Expressen som handlade om en förolämpning. E kallat vännen för hora? Och de andra tjejerna väljer att ställa sig på den andre tjejens sida och beslutar sig för att misshandla E.

*=a


Tusen tack för sammanställningen!!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in