I SR-länken berättar man att 1/3-del av de svenska simföreningarna i landet driver simskolor för vuxna. Så det nya är väl om fler kommuner, t.ex. Malmö, också startar upp just simskolor för vuxna. Sverige är ett land med många insjöar och långa kuster, så närheten till vatten är naturligt.
Länken till simskola förvuxna på Rosengårdsbadet har inte ordet 'invandrare' med i texten förstår vi nu. En annan sak som vi kan förstå av SR-länken är att "simskola för vuxna" är
GRATIS.
Lyssna på länken:
https://sverigesradio.se/artikel/har...te-ens-hoppa-i
Det finns inget gratis i sammanhanget. Simsällskapet i Malmö kommun anlitar arvoderade simlärare. Ska Rosengårdsbadet bjuda de badande och de vuxna simskoleeleverna på inträdet?
Någon bedömer i programmet att 90% av vuxna svenskar (vuxna = personer över 18 år) vilket är en gissning. Då kan vi gissa att 10% är icke simkunniga och kanske är "rädda för vatten". Intresset för simskola för vuxna har varit stort i Rosengårdsbadet säger man. Men bada kan de göra på grunt vatten om de inte är simkunniga. Betala för sig kan alla, särskilt vuxna, simskoleelever göra. Strunt detsamma vilket ursprungsland de kommer från.