Citat:
Ursprungligen postat av
JagheterHenrik
Jo du förespråkar den starkes rätt eftersom du tycker att Ukraina ska ge sig för att Ryssland enligt dig är den starkare parten. Då ska den principen också gälla allt annat också.
Jag förespråkar att Ukraina ska ge sig eftersom det är ett förhållandevis onödigt krig och för att inte fler ska dö. Jag menar dessutom att det är utsiktslöst för Ukraina att förbättra sin nuvarande förhandlingsposition.
Dessutom skulle jag föredra om vi kunde undvika ett nytt världskrig. Framförallt skulle jag föredra om färre barnsjukhus och badstränder blir bombade, för att återknyta till ämnet.
Citat:
Att du älskar Ryssland men bor i trygghet i väst visar vilken patetisk nolla du är. Att du sen inte ser att Ryssland är både en terrorstat och en oligarki beror på att du är en lågintelligent idiot, inget annat. Men här kommer ett fredsförslag som kommer innebära ett slut på kriget, att inga fler ukrainare dör samt att båda måste ge vika:
1. Ryssland drar tillbaka sina trupper från de ockuperade delarna av Ukraina och överlåter området åt FN (inte Ukraina).
2. Ryssland och Ukraina bjuder in FN-trupper för att försäkra om att påstådda övergrepp mot den ryska minoritetsbefolkningen i östra Ukraina inte förekommer.
3. Förhandlingarna kan börja. Walla!
Hur låter det? Kriget stoppas, alla mord på ukrainare stoppas och Ryssland slipper tappa ansiktet utan visar att de är seriösa när de säger att de vill skydda den ryska minoritetsgrupper.
Jag är öppen för den möjligheten (fredsförslaget). Tål att tänkas på, men är inte heltäckande.
Citat:
Nej, du skrev det där i ditt senaste inlägg och det var enbart för att jag blottade ditt hyckleri. Du ska visa upp ett inlägg där du skrev om det när eller strax efter att det inträffade! För så aktiv som du är här på forumet och så mycket skit som du skriver borde det ju inte vara några problem att hitta ett inlägg där du tvekar om Ukrainas skuld i bombningarna av badplatsen på Krim, eller hur?
Jag kan inte påverka min posthistorik eller för den delen övertyga dig om något. Men om du ställer frågor så ska jag svara på dem efter förmåga.
Citat:
(Jag vet att enda gången du visat den här tvekan är nu när Ryssland begått ett fruktansvärt krigsbrott, inte när Ukraina gjort något, men det är bara kul att blotta för alla vilken patetisk hycklare du är. För varenda gång du känner ångest njuter jag, och det är därför skönt att veta vilket ensamt och patetiskt as du är i det privata)
Jag tror inte att någon attack var avsiktlig, vet inte vad mer jag kan säga. Om ryssarna mot förmodan avsiktligt besköt ett sjukhus så anser jag att det är förkastligt. Jag tar däremot inte åt mig av era moraliska fördömanden när kriget medför att sådant här skit händer - av den enkla anledningen att det är jag som förespråkar fred medan det är ni som förespråkar mer krig.
Citat:
Och slutligen: OM nu detta är ett påhitt för att ge stöd för fler sanktioner mot Ryssland och mer stöd till Ukraina, varför ljuger de inte om att Ryssland istället använt kemiska vapen? Det skulle innebära ett totalt internationellt stöd för mer sanktioner mot Ryssland och mer stöd till Ukraina.
1. Samtliga länder i världen, frånsett de mest rysstrogna, skulle direkt agera om Ryssland använde kemiska vapen och det skulle skada Ryssland mer än någonsin innan.
2. I Europa och USA finns redan stöd för sanktioner mot Ryssland och stöd till Ukraina. Det behövs inga fler övertygelser och alla vet att oavsett hur jävligt det är med att barnsjukhus bombas kommer det glömmas bort förr eller senare! Det som istället skulle förändra situationen på riktigt och skapa en reell ilska även hos länder som står neutrala skulle vara om Ryssland använde kemiska vapen eller rentav kärnvapen. Så varför ljuga om att ryssarna bombat ett barnsjukhus och inte att de använt kärnvapen eller kemiska vapen? För om målet är att krossa Ryssland skulle ett sånt påstående verkligen kunna skada Ryssland för all framtid.
Jag vet att ni Putinrunkare är lågintelligenta, men någonstans måste väl ändå också ni fatta detta?
Jag har ingen övertygelse om att det rör sig om en false flag, däremot öppen för möjligheten. Min övertygelse är att det inte var ett medvetet mål.