Citat:
Ursprungligen postat av
Ok-perfekt
Borde man inte bli snabbare utbränd om man ska göra lika mycket på mindre tid?
Nä, poängen med arbetstidsförkortning är att man ska kunna arbeta mer fokuserat under kortare tid, och sen få mer tid för återhämtning och vila.
Man kan helt enkelt inte arbeta fokuserat och kvalitativt hur länge som helst, efter ett tag är man helt enkelt för trött och ofokuserad för att göra ett bra jobb. Och då är det bara dumt och kontraproduktivt att man tvingas jobba kvar två timmar till, med kraftig ökad risk för fel och misstag.
Att korrigera ett fel tar mycket längre tid än om man gör rätt första gången, så det hade varit bättre om personen gått hem och gjort rätt nästa morgon, än ha gjort fel medan han/hon jobbade över.
Sen tycker jag verkligen att alla nyliberala snorungar borde läsa på lite om biologi och psykologi, och försöka fatta hur människor ute i verkligheten faktiskt fungerar!
Nyliberaler är som kommunister; bara att de bytt ut Marx mot Milton, Arbetarklassen mot Entreprenöööörerna och CheGuevara mot Musk!