Citat:
Vi kan väl börja med att bara konstatera att våra uppfattningar är helt diametrala här. Du får gärna förklara på vilket sätt Ryssland och Kina är realistiska.
Citat:
Jag håller faktiskt helt med dig!
Citat:
Här har vi återigen diametralt motsatta åsikter. En fred med Ryssland som även inbegriper någon form av eftergift kommer, som jag ser det, att dramatiskt öka sannolikheten för WWIII. Putin och dagens Ryssland bygger på den starkes lag. Överenskommelser och avtal med Putin och Ryssland är ointressanta därför att Putin valt att bryta mot så vitt jag känner till vartenda avtal han skrivit på. T.ex. Budapestuppgörelsen bara för att ta ett av väldigt många exempel. Du vet det där avtalet där Putin dels deklarerade att Ukraina är ett fritt och självständigt land samt lovade att aldrig anfalla Ukraina. Att försöka söka fred med Putin genom någon form av eftergift (Ukrainska landområden) kommer inte att tolkas på annat sätt än vekhet vilket signalerar för Putin att han är den starkare. Detta kommer uppmuntra Putin att fortsätta vid ett senare tillfälle. Vi skulle göra exakt samma misstag som Chamberlain gjorde för nästan 100 år sedan då han gav efter för Hitler. Hitler och Putin är samma lika bara födda vid olika tidpunkter. Putin kommer tolka vekhet på samma sätt som Hitler gjorde och kommer agera på samma sätt. Att ge efter för Putin och söka fred nu är som att kissa i brallan utomhus i minus 40. Varken du eller jag gillar krig men att ge efter för tyranni är inte det bästa sättet för att få slut på tyranni. Det kommer bara att skapa mer tyranni.
Citat:
Sedan 24 feb 2022 har Ryssland lyckats avancera 24 km i Donetsk oblast. Denna superpower som förberett sig under många år lyckas alltså inte avancera mer än 24 km på 2½ år mot ett illa förberett Ukraina. Det är ett monumentalt underbetyg för den ryska krigsmakten.
Citat:
Att Rysslands ekonomi växer i detta nu är inte speciellt konstigt. Man har infört en krigsekonomi vilket går ut på att producera så mycket krigsmateriel som det bara är möjligt. Krigsindustrin går på högvarv. Det finns bara 2 problem här. Det ena är att den här krigsindustrin behöver finansieras och det görs genom att använda de medlen som man sparat. Ryssland använder alltså bl.a. sitt sparkapital för att bekosta kriget. BNP-måttet tar inte hänsyn till om man använder sparade medel eller om man tar stora lån. BNP tar endast hänsyn till produktionen för tillfället. Det andra problemet är att Ryssland helt enkelt inte får något för sin produktion. Det är inte någon större fördel att bekosta produktion som sedan kastas bort. Det är framför allt upprustningen som driver tillväxten. Ryssland lägger enorma summor på att ta fram krigsmateriel men detta blir ju bara till metallskräp. Det skapar inte välstånd i Ryssland.Vidare så syns tydliga tecken på att Rysslands ekonomi helt håller på att krascha (vilket inte är så konstigt). Inflationen stiger och rubeln försvagas. För att motverka detta höjer man räntan som nu är 16%. Skatter höjs så att både vanligt folk och företag får det tuffare. Det första exemplet på hur ett företag har fått betala för kriget var då olje- och gasjätten Gazprom hösten 2022 tvingades till en extra dividendutdelning. Gazprom är knutet till regeringen, så det var ett lätt drag för Kreml. Senare har staten höjt företagsskatten på alla olje- och gasföretag. Man kommer fortsätta att mjölka företag men detta kan ju inte ske hur länge som helst och det är dessutom väldigt kortsiktigt tänkt för det gynnar inte företagen i det längre perspektivet. Rysk ekonomi är dopad pga kriget vilket påverkar alla men just pga detta ser det bra ut ifall man endast tittar på BNP-siffran.
Ryssland gör vad de kan för att hålla uppe fasaden både utåt sett och på hemmaplan. Det funkar nu och det kommer funka ett tag men det kommer inte gå i längden. Sanktionerna biter vilket Putin själv implicit erkänner.
Det enda som binder samman BRICS är att de är emot USA i största allmänhet och USD i synnerhet. Det är inte så mycket pragmatik i det hela utan mer "vi är emot". Länderna i BRICS vill förändra världsordningen men de vet inte hur. BRICS har flera svagheter. En är att medlemsländerna har olika politiska och ekonomiska system. En annan är de ökande geopolitiska spänningarna mellan enskilda länder. BRICS har haft svårt att enas i flera viktiga frågor. Man vill olika saker. T.ex. vill Brasilien, Indien och Sydafrika reformera FN:s säkerhetsråd och utöka antalet permanenta medlemmar. Kinas och Rysslands inställning till detta behöver knappast nämnas. BRICS är Kinas och Rysslands försök att samla andra länder för att helt enkelt vara mot väst och det är inte ens något de hymlar med eller försöker dölja. Exakt vad är det som är "pragmatiskt" med BRICS?