Citat:
Ursprungligen postat av
4YYX
Citat:
Efter presskonferensen erbjöd företaget enskilda intervjuer med Chloe Setter, ansvarig för Tiktoks barnsäkerhetspolicy i Europa. När DN ställde frågor om Tiktoks algoritmer och flöden av olämpliga klipp, kallade företaget in en vakt. Chloe Setter svarade inte på några frågor.
– Jag tror att det är bäst att vi avrundar här, säger Parisa Khosravi, kommunikationschef på Tiktok Norden.
Vi vill visa er ett videoklipp där barn från hela Sverige berättar vad de ser i sina flöden.
– Jag följer gärna med er ut.
Klippet är bara en och en halv minut långt.
– Det är inte ett alternativ just nu. Jag följer med er ut nu, säger Parisa Khosravi.
Er pr-byrå bjöd ju in oss till den här pressbriefingen så att vi kunde få ställa våra frågor.
– Det verkar ha blivit någon miss, jag är hemskt ledsen. Jag följer med er ut nu, säger Parisa Khosravi.
DN har efter presskonferensen fortsatt att söka Tiktok och ställt frågor om varför det förekommer beroendeframkallande algoritmer i bolagets app. Tiktok har inte svarat på frågorna.
När jag skriver så är artikeln fortfarande öppen att läsa utan abonnemang.
Ganska intressant hur de behandlar media, om nu allt är sant, vilket jag inte betvivlar. Antagligen handlar det om att bolag som TikTok är så stora så de kan göra som de vill.