Citat:
Ursprungligen postat av
Hirvi
Jag hejar på Djurgården, det är ganska ofta ett bra lag i fotboll. Ibland vinns det titlar, inte ofta nog. Ibland spelar man i Europa, eller ja, en gång. Men det var kul.
Jag känner att en diskussion som denna skulle drunkna i tråden om allsvenskan och att den förtjänar sitt eget tempo även om den kanske borde ligga under psykologi.
Min frågeställning är enkel och snälla bespara oss "för dom är knulldockor" och liknande oneliners, Varför är Djurgården så dåliga på derbyn? För jag förstår inte riktigt.
Min tes har länge varit en mix av att truppen består av för mycket spelare som inte "kliver fram" när det behövs som mest och att vi helt enkelt haft sämre trupp än exempelvis gnaget, men det håller ju inte längre. Hur kan vi fortsätta vara så dåliga i derbyn när vi har spelare som kan sänka Apoel i ett europakval, som kan dominera mot Malmö?
Sitter det i väggarna? Är Djurgården för "snälla" och inbjudande och för mycket god stämning? Förstår inte spelarna allvaret eller förstår dom det nästan för mycket?
Jag håller också på Djurgården, och det är absolut frusterande. Ska komma med de förkaringar jag tänker, det mesta är väl på ett eller annat sätt nämnt i tråden.
- Publiken: Det är svårt att förneka att både AIK och Hammarby har publik som låter lite mer än Djurgården, derbyn är nästan de enda fyra matcherna under året det är så. Alla hemmamatcher mot andra lag dominerar Djurgården läktaren totalt, och åtminstone majoriteten av bortamatcherna hörs Djurgårdens supportrar mer än motståndarnas.
- Arenan:Tre av fyra derbyn är på en arena där motståndarna är oerhört starka, mot AIK på Friends, och båda mot Hammarby på Tele2. Nu är Djurgården också iofs starka på Tele2 och svagare borta, men det är ännu tydligare för Hammarby.
Psykologi: Say no more. Att denna tråd finns, och fått ganska många inlägg, är väl något som visar att den faktorn finns.
Tillfälligheter: Det är många faktorer som avgör en fotbollsmatch. I senaste derbyt fick t.ex. DIF en av sina viktigaste spelare skadad efter tio minuter. Hade Hammarby vunnit ändå, om det inte hänt? Ja, antagligen får man ändå säga, en så tydlig förlust går inte att bortse från. Men tror ändå inte det hade blivit så tydligt som 0-3. Och skulle säga att i merparten av derbyna under dessa år har DIF haft sådana marginaler mot sig , åtminstone fler gånger än motsatsen.
Kommer det fortsätta? Både ja och nej skulle jag säga, tills DIF går in i derbyn med ett psykologiskt övertag kommer det dröja väldigt många år. Samtidigt, om slagstyrkan mellan lagen de kommande 10-15 åren kommer hålla sig till dagens, med DIF före både AIK och Hammarby de flesta åren, så kommer derbystatistiken dessa år bli en annan än det senaste deceniet, även om det fortfarande kommer vara svåra motståndare.