Citat:
Ursprungligen postat av
theUFOsummoner
1. Förutsatt att studien stämmer -> Att över 90% av alla djur är lika gamla motförklarar makroevolution. Evolutionen säger att under lång tid blev en ny djurart uppkommen av en annan genom mutationer/adaption i arvsmassan i miljön. Detta är ju inte helt möjligt om nästan alla arter är från samma tidsepok.
Nej. Återigen. Dom skrev ju förklaringen i den artikeln som du länkade.
Citat:
"The simplest interpretation is that life is always evolving," said Stoeckle.
"It is more likely that—at all times in evolution—the animals alive at that point arose relatively recently."
In this view, a species only lasts a certain amount of time before it either evolves into something new or goes extinct.
Det verkar alltså vara ungefär 100-200k år som det tar för en "art" att utvecklas så pass mycket så att vi anser att det behövs ett nytt namn på den.
Observera:
Citat:
at all times in evolution—the animals alive at that point arose relatively recently
Alltså om vi kunde gå tillbaka och göra samma studie för 100k år sen så hade vi förmodligen fått samma resultat, dom "arterna" som levde då hade också funnits i 100-200k år.
Det handlar då alltså inte om att "nästan alla arter är från samma tidsepok", det handlar om att det är så lång tid det tar för en "art" att förändras så mycket så att vi anser det vara en ny art.
EDIT: Det som detta definitivt motbevisar är ju en skapelse där allt hände samtidigt. 90% hände inom 100k år, dom övriga 10% hände utanför dom 100k åren. Så om det var någon som skapade världen så tog det otroligt lång tid, han hade massproduktion under 100 000 år, och sen massa prototypbyggen före och efter det.
Citat:
Ursprungligen postat av
theUFOsummoner
2. Makroevolution är inte genetiskt arv via föräldrar. Vi pratar många tusen generationer. MINST.
Vet du hur generationer funkar? Du vet väl att det är föräldrar som föder barn som i sin tur får egna barn. Det är bara att dra ut på det lite längre. Det är inget magiskt som händer bara för att det är många generationer. Är det nått magiskt som gör att du inte är släkt med din gammelfarfar som levde för massvis med generationer sen?
Citat:
Ursprungligen postat av
theUFOsummoner
Nej, jag missförstår inte makroevolution, detta är taget direkt från wikipedia:
"Macroevolution usually means the evolution of large-scale structures and traits that go significantly beyond the intraspecific variation found in microevolution"
Japp. Det är så som det brukar beskrivas eftersom folk inte förstår att det är samma sak. Och jag sa inte att du missförstod "makroevolution", jag sa att du missförstod evolution.
Förstår du inte att många små ändringar över tid till slut blir väldigt stora förändringar? Du vet väl att du är mycket mer lik din far än vad du är din farfarfarfarfarfarsfar? Det är väl ändå inte så svårt att förstå?