2024-06-02, 11:48
  #4357
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vinkelhak
Klev jag på en öm tå där?

Nej, varför skulle du ha gjort det? Men hur tänkte du då? Din "logik" bakom frågan är aningen obfuskerad, så det är lite svårt att svara på frågan.
Citera
2024-06-02, 11:49
  #4358
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Troligtvis inte. Biden är civiliserad till skillnad från apan Trump.
Ha ha, vilken fars. En senil vimsig gammal gubbe som inte ens anses vara tillräckligt sansad för att klara ett åtal och rättegång. Jo jag tackar jag att ni själva avslöjar er idioti
Citera
2024-06-02, 11:54
  #4359
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vinkelhak
Ja att skjuta budbäraren kan du ju alltid slänga dig med. Att detta åtal är en fars är dom flesta juridiska experterna överens om, från båda sidor dessutom.

Detta leder bara till att folk blir mer och mer övertygade om att hela det demokratiska etablissemanget är korrupt.

Det bara stärker Trumps position.

Mm.. det gör det alldeles säkert. Den "sanningen" är lika sann som allt annat magatomtarna häver ur sig. Dvs alldeles säkert jätte jätte sann. 🤣

Men kul om Demokraterna äntligen börjar knappa in på republikanernas 200-åriga försprång.
Citera
2024-06-02, 11:55
  #4360
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vinkelhak
Ha ha, vilken fars. En senil vimsig gammal gubbe som inte ens anses vara tillräckligt sansad för att klara ett åtal och rättegång. Jo jag tackar jag att ni själva avslöjar er idioti

Ja du och din sort gillar att kritisera Biden när er egen frälsare, Trump, gör bort sig.
Citera
2024-06-02, 11:55
  #4361
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Troligtvis inte. Biden är civiliserad till skillnad från apan Trump.

Laptoppen är trots allt ett sänke för Biden. Men han lär kunna slippa påföljd då han uppenbart är senil.
Citera
2024-06-02, 12:01
  #4362
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 526
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/RGaMgr/uppgifter-donald-trump-ska-atalas
https://omni.se/trump-atalas-misstankt-for-betalning-i-daniels-fallet/a/dwrAAB


Är det rätt? Vad kommer hända?
Klart det är rätt, varför skulle han få göra som han vill?
Citera
2024-06-02, 12:01
  #4363
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Hitler dömdes till 5 års fängelse men släpptes efter bara lite mer än 8 månader. I fängelset skrev han sin bok Min kamp (Mein Kampf). Om Trump skulle dömas till fängelse, skulle han potentiellt kunna använda tiden på ett liknande sätt som Hitler gjorde, genom att skriva en bok eller på annat sätt försöka influera sina anhängare och cementera sitt politiska arv.

This is my book. Look! Beautiful cover! And it's the best book! The best book ever written! By anybody! So many many people tell me! I'm serious! The best book ever! And it's really serious too. It's got lots of words! The best words! I'm not kidding!
Citera
2024-06-02, 12:14
  #4364
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doehora
Så du hatar yttrandefrihet och demokrati.

Det är alltid samma sak med er vänsterfascister, det vore bättre om ni alla flyttade till Nordkorea.

Om du anser att man aktivt ska få ljuga och göra något helt annat än det som är ens uppgift när man vitnar så skulle jag nog snarare säga att du är en kommunistisk ansrkiskt.

Trodde inte ni älskade Trump
Citera
2024-06-02, 12:19
  #4365
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vinkelhak
Ja problemet är att 99% av dom som går igång på det här här inne inte ens förstår vad åtalet handlar om.

Det handlar INTE om bokföringsbrott eller om utomäktenskapliga förhållanden eller ens om betalning för någons tystnad.

Varför, jo för att inget av detta är federala brott, inte brottsligt öht. Utom möjligen det påstådda bokföringsbrottet som i sånt fall är en mindre förseelse som medför böter på några tusen dollar på sin höjd.

Så, man prövar en teori. Att detta är ett brott mot federala vallagar istället.

Först måste man dock bevisa att en betalning (muta) gjorts, för det kallar man en porrstjärna som vittne.

Sen måste man bevisa att pengar från valkampanjkassan använts, för det använder man Trumps dåvarande advokat och en dömd lögnare som vittne.

Sen påverkar man rättegången genom att avvisa försvarets vittnen som kan påvisa felaktigheter här (som exempel, se nedan artikel om detta). Samt instruerar juryn att dom inte behöver vara överens om alla åtslspunkterna (har aldrig hänt tidigare) läser upp dom 59 sidorna instruktionerna men lämnar inte ut några skriftliga underlag till juryn, utan dom får be om att få dom upplästa (har heller aldrig hänt tidigare).

Allt för att förvirra och försvåra och styra juryn och därmed styra utgången.

Rättshaveri när det är som värst.

FEC Commissioner Blasts Trump Conviction, Debunks Claim He Violated Election Law


Former Commissioner of the Federal Elections Commission, Brad Smith, a preeminent expert on campaign finance law has taken to social media to lash out against the Manhattan trial that led to the conviction of former President Donald Trump.

https://thepoliticsbrief.com/2-fec-commissioner-blasts-trump-conviction-debunks-claim-he-violated-election-law/

Fast nu är inte dömd för 34 federala brott utan 34 brott på delatatasnivå.

Det juryn dömde honom för är just bokföringsbrott, 34 separata bokföringsbrott som är kopplade till Trumps kampanj pengar.
Citera
2024-06-02, 12:25
  #4366
Medlem
Bara för dem som inte förstår hur det fungerar
https://x.com/maddenifico/status/1796902692452774163
Citera
2024-06-02, 12:32
  #4367
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Mm.. det gör det alldeles säkert. Den "sanningen" är lika sann som allt annat magatomtarna häver ur sig. Dvs alldeles säkert jätte jätte sann. 🤣

Men kul om Demokraterna äntligen börjar knappa in på republikanernas 200-åriga försprång.
Har du nåt konkret att komma med i sakfrågan? Eller är det bara svammel du är intresserad av?

Är det brottsligt att ha utomäktenskadpliga affärer?

Är det brottsligt att betala någon för dens tystnad gällande detta?

Under vilka lagar/jurisdiktion i sånt fall?

Vilka är bevisen för att något brottsligt skett?

En advokat, som jobbade för Trump i valkampanjen, har tagit ut pengar från kampanjkassan, är det brottsligt?

Han påstår att det var för Trumps räkning och för att betala stormy , Trump nekar och hävdar det var betalning för juridiska uppdrag. Vem talare sanning?

En konstaterad serie-lögnare eller Trump?

Vem kan avgöra vad som är sant utan fysiska bevis?

Detta är en fars, bara genom att manipulera juryn har man lyckats få fölkandoe dom. Aldrig i en normal rättssäker domstol hade detta vansinne lett till fällande dom.

Det är liksom inte rättssäkert eller civiliserat att döma och fängsla personer som man inte gillar bara för att man ogillar dom eller pga deras politiska åsikter eller ambitioner.

Därför har demokraterna och Trumphatarna nu lyckats göra USA till en bananrepublik.

Hurra på ni, men galenskapen kommer bara slå tillbaka på er själva.
Citera
2024-06-02, 12:34
  #4368
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doehora
Haha, du får nog lära dig att läsa!

Åklagaren har själv sagt att det handlar om valet 2016 och att Trump vann över det demokratiska partiet.

Du verkar vara ett pervo, ingen normal människa förväntar sig att en presidentkandidat ska deklarera vem den låg med för 10 eller ens 5 år sen.

Det är olagligt att läcka ut uppgifter om andra människors sexliv, vi har sett flera som dömts för det, men Trump döms för att hans sexliv inte är offentligt 😂😂😂

Ska du inte spärra in kassörskan på ICA som medvetet bokförde mitt köp av en Ramlösa Granatäpple som ett köp av en Ramlösa Mango?

Det är på den låga nivån ni perversa Trumphatare är på.
Dock betyder det inte vad du verkar påstå, utan det donalds gjorde var en orsak att hen vann och då genom undanhålla negativ information genom betalat en muta.
Citat:
Ursprungligen postat av Doehora
Det låter snarare som att domaren som tillhör det demokratiska partiet har brutit mot konstitutionen och yttrandefriheten i USA är på väg att avskaffas. För Trump har yttrandefriheten redan blivit avskaffad.
Ingen tvingade donalds göra dessa brott och absolut inga demokrater
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in