Citat:
Ursprungligen postat av
Snyggast.i.Speedo
Är du här och skämmer ut dig igen med upprepning av gammal skåpmat? Får ni inget nytt material av era uppdragsgivare ? Har ni inte mental kapacitet att ta egna initiativ och komma med något nytt som ni kan förpesta tråden med?
Rysk stats-tv har själva skrutit om att operationen skulle ta 3-4 dagar i 100-tals inslag före och efter invasionen.
Mest bisarr är rysk stats-tv:s publicering av försvarsminister Shoigu detaljerade planering.
6:00 Wake up
7:00 Morning toilet
8:00 Breakfast
9:00 Attack on Ukraine
12:00 Lunch
13:00 Capture of Kyiv
18:00 Gazmanovs concert
21:00 Fireworks
x.com/Gerashchenko_en/status/1697605723264368803
Vad du tar i, gammal skåpmat då ni ständigt drar upp ett tredagarskrig (ni har väl inte mycket annat kanske). Vad är kopplingen till ryska regeringen och försvarsmakten? En nyhetstext som aldrig blev publicerad och jag har då aldrig tagit reda på vem som skrev den, det är helt enkelt smörja.
Det enda landet som lyckades med ett kort krig i modern tid vad jag vet är Israel 1967. Efter inbördeskriget i Donbas under nio år menar du att den ryska ledningen fick för sig att det skulle ta tre dagar?
Att Ryssland ville ha ett kort krig med snabba förhandlingar är ju helt klart och det åstakom man ju med Ukraina i mars 2022 och i Istanbul. Det satte USA och UK stopp för i april 2022 och lovade oändligt med militärt stöd till Kievregimen.
Hur går det för den ukrainska lille diktatorn numera? Hans presidentperiod har ju löpt ut och folket får inte välja nytt styre utan får sitta fast i evigt krig.
Det är sådana som du som förpestar tråden med desinformation.