Citat:
Ursprungligen postat av
Sommarvikingen
Eskimoerna klarade sig i tusentals år utan bröd, sen när dom började äta den vite kristne mannens spannmålsrika och processade mat så fick dom tandproblem och diverse sjukdomar. Detta var under sent 1800-tal om jag inte missminner mig.
Jo, det är ju en av nackdelarna när inuiterna lever i snitt 20 år längre (sedan 80 talet) och uppskattningsvis dubbelt sålänge som på 1800-talet.
Citat:
Vi är dom värsta, vi har aldrig varit så här ohälsosamma som vi är nu. Folk lägger fokus på att vi lever längre, men hur bra mår vi när vi är 80? Hur många sjukdomar har vi?
Vi mår fantastiskt bra. och vi har givetvis fler sjukdomar, då vi kan bota, hantera och överleva sådan som var 50/50 amputation/död typ som att trampa på en vass sten i skogen.. utan skor... förutom då det uppenbara som svält och utrotningskrig över bärbuskar och fiskerika vatten.