Citat:
Ursprungligen postat av
Vattendealaren
Det sprids en hopplöshet i ukrainska folket och soldaterna om huruvida man någonsin kommer få militär kraft att ta tillbaka hela Ukraina som det såg ut 1991. Både i Ukraina och i stödjarländerna är det färre och färre som tror på detta eller har en plan på hur detta skall lyckas. Det fanns förhoppningar för ett år sedan men dessa förhoppningar grusades.
Om Ukraina gör landavträdelser och sluter fred med Ryssland: Hur tycker/tror du Sverige skall agera då?
Skall vi försöka få in dem som medlemmar i EU? Skall vi försöka få in dem som medlemmar i Nato? Skall vi fortsätta vårt ekonomiska stöd och hjälpa dem bygga upp landet ekonomiskt?
Eftersom alltfler både i väst och i Ukraina nu börjar tala om detta som ett sätt att få slut på kriget är detta en relevant fråga som vi bör ställa oss och vara tydliga gentemot ukrainarna med. Många i Ukraina uppfattar det nu som att de inte kan sluta kriga för då upphör vårt stöd.
Exakt vad som är och inte är möjligt efter en fred kommer att ha att göra med hur freden ser ut. Om Ukraina förlorar delar av landet som de fortsätter att göra anspråk på så är t ex NATO-medlemskap uteslutet (eftersom det skapar en ohållbar situation med avseende på självförsvarsparagrafen), däremot kan NATO bistå dem på en rad sätt utan att de själva blir medlemmar.
Den andra delen är vad t ex Polen tycker. Å ena sidan så backar Polen gärna Ukraina mot Ryssland, men de kommer aldrig acceptera att Ukraina får konkurrera med det polska jordbruket på lika villkor, så vi här kan sitta och tycka vad vi vill, det blir i slutändan andra som bestämmer om Ukraina får gå med i EU eller inte (och under vilka former).
EU kommer med största sannolikhet bidra med en massa pengar till återuppbyggnaden av Ukraina, men dessa pengar kommer att komma med en massa krav på att "öppna upp" olika sektorer för utländska företag, t ex så kommer det med största sannolikhet komma krav på att deras ytterst välfungerande tåginfrastruktur ska marknadiseras efter svensk modell med identiska resultat.
Om Ukraina har skickliga politiker och har fått bukt med sin korruption så kan detta trots detta leda till en nystart för landet där Ukraina får ett "ekonomiskt mirakel", men om de inte löser problemen med korruption så kommer Ukraina bli som ett fattigare och sämre fungerande Moldavien där visserligen en hel del blir återuppbyggt, men lejonparten av både de inströmmande pengarna och Ukrainas industriella ekonomi fördelas mellan ett fåtal oligarker i och utanför Ukraina. I detta scenario kommer Ukraina förmodligen inte uppnå den levnadsstandard de hade 1989, eller ens den de hade 2022, förrän om en 20-30 år.