2024-05-19, 14:17
  #435385
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snyggast.i.Speedo
Finns väl inget att förhandla om i dagsläget. Ukraina har 10000-tals ryska krigsfångar men ryssarna vägrar att förhandla om större fångutväxling då de inte bryr sig om sina egna medborgare. Ryssen kommer att få ett seriöst erbjudande i sommar att lämna ockuperat terriotorium som de får ta ställning till. Fortsätter de på inslagen väg 2025 väntar en mycket kostsam historia att hålla olagligt annekterad mark och fullständig slakt av ryssar i Ukraina. Ja kriget kommer givetvis sluta med förhandling men den ser i dagsläget ut att ligga långt fram i tiden 4-5 år och inget talar för att det blir på ryska villkor. Första försöken till förhandlingar i Vietnamkriget (Paris Peace Accords) kom 1968. Något fredsavtal kom inte till skott förrän 1973. Vietnamkriget upphörde 1975.

Ryssland vill inte utväxla fångar av en mängd olika skäl . Ett av dem är att krigsfångar är ganska resursintensiva / Mat husrum medicinsk vård vakter osv osv . Ett annat skäl är att Ryssland inte vill ha hem människor som kan sprida " defaitistisk information " Dvs att de får bättre mat och sjukvård samt att ukrainare behandlar dem bättre än vad ryska armen gör "
Citera
2024-05-19, 14:17
  #435386
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
En amerikansk överste tycker att Ukraina ska förhandla innan landet är helt förstört:

https://www.youtube.com/watch?v=u9Z6UscNdjg

141 länder tycker att den psykotiske dvärgen i kreml skall avsluta sitt illegala anfallskrig mot Ukraina..

https://news.un.org/en/story/2022/03/1113152

Du, och de eminenta länderna vitryssland, nord korea, eritrea och syrien (i.e. putains sycophanter som INTE röstade för att den psykotiske dvärgen i kreml genast skall upphöra med sitt anfallskrig) håller tydligen inte med, men vem bryr sig?

Om fred i Ukraina önskades vore detsamma mycket enkelt att uppnå. Det är bara för den psykotiske dvärgen i kreml att kalla hem sina mordiska horder till skithålet "mother russia" och erlägga adekvat skadestånd för all död, förstörelse och lidande hens anfallskrig har förorsakat.
Citera
2024-05-19, 14:21
  #435387
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CanisMinor
Även de var fulla och körde på en mina enligt uppgifter jag läst.
Härligt sätt för ryssen att svepa minor, man tar sig för pannan.
Citera
2024-05-19, 14:22
  #435388
Medlem
Drozds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Jag hinner definitivt inte med detta krig. Men det kom just nu en nyhet på "Ukrinform" avdelning "Latest News", nyheten dök upp i flödet kl 13:35.

Ukraina har lyckats förstöra minsveparen Kovrovets. Jag har inte fler detaljer. Jag är inte nöjd med bara förstörelse av materiella ting.

Nej det är bögförbrytarna som måste dödas.

SOM SAGT YTTERLIGARE ETT KRIGSFARTYG ÄR FÖRSTÖRT.

Stort, en Sovjetbyggd minspevarskorv från 1970-talet borta ur leken - nu vänder det nog till Ukrainas fördel! Eller vänder och vänder förresten, det framgår ju klart av tråden och statistiken över ryska förluster att det är Ukraina som har initiativet.
Citera
2024-05-19, 14:26
  #435389
Medlem
Silfverryggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Stort, en Sovjetbyggd minspevarskorv från 1970-talet borta ur leken - nu vänder det nog till Ukrainas fördel! Eller vänder och vänder förresten, det framgår ju klart av tråden och statistiken över ryska förluster att det är Ukraina som har initiativet.

För varje skrov som uppgraderas (eller nedgraderas) till u-båt, minskar ryssens förmåga att lalla runt som herre på täppan i Svarta havet. Så oavsett om det är konservburkar som moskva eller gamla minsvepare spelar ingen roll.
Varje skuta ska ur spel, så är det bara.
Citera
2024-05-19, 14:29
  #435390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Stort, en Sovjetbyggd minspevarskorv från 1970-talet borta ur leken - nu vänder det nog till Ukrainas fördel! Eller vänder och vänder förresten, det framgår ju klart av tråden och statistiken över ryska förluster att det är Ukraina som har initiativet.

Det är ju alltid lite pinsamt att inte kunna skydda skepp mot hembyggda vattenskoterbomber.
Citera
2024-05-19, 14:30
  #435391
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Stort, en Sovjetbyggd minspevarskorv från 1970-talet borta ur leken - nu vänder det nog till Ukrainas fördel! Eller vänder och vänder förresten, det framgår ju klart av tråden och statistiken över ryska förluster att det är Ukraina som har initiativet.

Ukraina synes ha initiativet ja, beror säkert på ny mtrl från USA. ATACMS, Storm Shadow (UK) osv.

70-talsskorven du skriver om är nog det bästa de har kvar.
Citera
2024-05-19, 14:35
  #435392
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stizze1
Är det någon som har en uppfattning hur länge ett land kan klara sig med ” krigsrkonomi? Ryzzland lär lägga 30% sv budjet på kriget, det måste ju rätt snart innebära slut på pengar till statsanställdas löner ,,mm, och hur kommer det sig det är så få proryzzar i forumet på förmiddagarna? Tar de almtid sovmorgon?🤓🤓

De klarar sig i åratal, men förmågan till krig når en kulmen snabbare om du mobiliserar mer. Nu vet vi inte riktigt hur de satsar sina pengar, men om de investerar mycket i krigsindustri och infrastruktur kan de fortfarande öka produktion.

Frågan är dock om det är en bra strategi. Väst kan ju göra samma sak och har en ekonomi som är minst 10 gånger så stor. När det är så måste Väst ha mycket större uthållighet. Dessutom riskerar ryska vapen att bli relativt sett sämre och sämre, ungefär som med Messerschmitt och Zero gentemot allierade plan under 2vk.

Bättre för Ryssland är nog att försöka vinna här och nu, men det har inte gått så bra.

Återstår för Putin att hota med kärnvapen och få till ett stillestånd där de får fortsätta ockupera ungefär det de har tagit nu. Putin skulle kunna sälja det som en seger.
Citera
2024-05-19, 14:36
  #435393
Medlem
Jack.Elams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WTFSTHLM
70-talsskorven du skriver om är nog det bästa de har kvar.


Just att det är en minsvepare borde svida lite extra, kan behövas för att hålla farlederna öppna. Men å andra sidan man märker att Ryssland styr om militärtrafik från Svarta Havet och i stället tar det via Östersjön, just då för att dom tappat kontrollen. Det till ett land utan flotta...
Citera
2024-05-19, 14:41
  #435394
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Jag föreslår en åtta kilometer hög mur runt ryssland (med lock på). Om 100 år kan vi öppna den enda dörren och fråga om ryssarna har blivit civiliserade...

Räcker med en 10 meter hög mur ett bevakat minfält på några mils djup samt att man sprider ett aggressivt genmodifierat utsäde som konkurrerar ut de sorter som finns och som kräver antingen avancerade pesticider eller ett manuellt arbete för att rensa bort det .

Så sett hålls populationen av Ryssar på en naturligt låg nivå som matchar deras utveckling . Så får de chansen att växa naturligt med sina framsteg
Citera
2024-05-19, 14:45
  #435395
Medlem
Norrbagg79s avatar
Idag traff terrorryssarna igjen det dom siktat på i utkanten av Kharkiv: en lekplats med en gravid kvinna och andra som slappat av i solen(kanske inte så smart i krig dock)
https://www.vg.no/nyheter/utenriks/i/dROKLz/ukraina-hevder-russland-traff-lekeplass-fem-drept
Citera
2024-05-19, 14:48
  #435396
Medlem
zergrushs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
en Sovjetbyggd minspevarskorv från 1970-talet borta ur leken
...varför använder ni så jävla usla båtar isåfall, Ivan? Har ni verkligen ingenting bättre, lol?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in