Citat:
Ursprungligen postat av
DidierDrogba02
Säg att du är CP-skadad utan att säga att du är CP-skadad.
Blir man åtalad för ett grovt brott så tar man den bästa advokaten som man kan få tag på vilket är något som alla med en fullständig grundskoleutbildning kan begripa. Märks tydligt att du är allt annat än kunnig inom detta ämnet.
Det som gjort att City misstänkts för 115 brott har till en ganska stor del att göra med att klubben helt enkelt struntat i att samarbeta med ligans regler gällande att lämna ut dokument samt undanröjt information om deras sponsorer som finansierar klubben.
Med andra ord något som inte är särskilt avancerat eller som kräver några extraordinära kryphål för någon som vill ägna sig åt korruption speciellt om man är påläst och kan den världen. Läste förövrigt en tweet från Swedish Rumble som påstod att anledningen till att City lyckats dra ut på rättegången är precis som jag tidigare nämnde att City vägrat samarbeta ge ut korrekt information till ligan vilket har pågått sedan augusti 2019.
Förövrigt hoppas jag silvermedaljen smakar!

Men lär dig att läsa för fan.
Jag har aldrig påstått att dom är skyldiga bara för att dom anlitat dom dyraste advokaterna. Jag menar på att dom är skyldiga då dom gör allt för att inte behöva lämna ut dokumenten, som dom måste göra enligt reglerna. Det tillsammans med att dom redan blivit dömda av UEFA för ekonomisk doping samt bevisen som dier spiegel luskat fram. Hade City varit lika ärliga som Everton och Nottingham så hade det aldrig tagit såhär lång tid. Och självklart består många av punkterna att City försökt undanröja och gömma information om var deras sponsorpengar kommer ifrån. 😂
Att ta det så långt som City gjort senaste åren är lite värre än att enbart inte samarbeta, jag skulle istället kalla det att motarbeta.
F.ö. så smakar silvermedaljen utmärkt då jag inte räknade med att se mitt lag såhär bra denna säsong, och jag ser med glädje fram emot kommande säsonger. 😍