Citat:
Ursprungligen postat av
Kimma7
Nu efter det hör spektaklet så är det uppenbart att tävlingen måste läggas ner. Det finns ingen poäng längre att hålla en musiktävling där politiken är viktigare än musiken. Ukraina och Israel som är två länder i krig får överlägset högst poäng och vinnaren är en ickebinärt offer som folk känner för. Juryn fuskar och skiter I att ge ett land poäng föt att det kan uppfattas som kontroversiellt osv.
Det har blivit en tävling om vem som är mest offer. Bara lägga ner skiten tills världen vaknar till igen.
"United by Music" är slogan men aldrig någonsin har det varit mer politiskt med jurygrupper som fixar vinnare. Det är en jäkla skillnad att folket i de olika länderna är politiska än att von-oben jurys konsekvent fixar utgången så som det varit sedan de infördes.
Problemet är att jurygrupperna är extremt likriktade, som vi kunnat se både i år och föregående år, i sådan hög grad att det inte alls reflekterar folket o EU. Dvs detär inte ett "Eurovision" utan något helt annat.
För min del är det och var alltid ok att olika länders
Befolkning hade ett bias ty oftare än sällan blev det ändå den mer populära (inte nödvändigtvis bästa...) låten som vann ändå.