2024-05-02, 21:49
  #7033
Citat:
Ursprungligen postat av enrgtjvr
Skriver inte ofta inlägg på FB, men när jag väl gör det så har jag saker att säga. Såg att de tidigare pratats om hans diagnoser… Jag har alltid tyckt att han varit extremt problematisk kring NPF-diagnoser och sättet han pratar om dom. Jag har själv fått diagnosen ADHD och tagit medicin för det sedan många år tillbaka. Därför har jag reagerat på det, eftersom det berör mig. Och i ärlighetens namn tycker jag han är ett hån mot alla oss som lever med NPF-diagnoser och är extremt problematisk kring ämnet.

Först och främst. Måste man börja med frågan: ”Varför gör du en utredning och varför får du en diagnos?” För att få en diagnos måste du ha svårigheter i din vardag som utspelar sig i flera olika miljöer. Hemma, skolan, jobbet, socialt etc. Psykiatrin gör inte en utredning bara för att du tycker det är en kul grej, utan det görs för att du ska kunna få hjälp & insatser kring de svårigheterna du har. När du har en diagnos har du rätt till dom sakerna. Varför jag gjorde utredning var för att svårigheterna påverkade min vardag extremt mycket och för att jag behövde hjälp att kartlägga dom. För att förstå exakt hur det påverkar min vardag & fungerande. För att kunna få HJÄLP med det. Hitta strategier som ska underlätta min vardag, hantera situationer annorlunda och framförallt förstå sig själv. Men också till stor del av att det även påverkade människor runt omkring mig, som tex familjen & skolan.

En diagnos är en förklaring, men aldrig en ursäkt. Jag skulle ALDRIG någonsin skylla ifrån mina handlingar på min diagnos eller den psykiska ohälsa som diagnosen bidragit med i perioder. Däremot skulle jag ta hjälp av min diagnos, för att lokalisera & arbeta på mina handlingar. Dvs, försöka förstå vad det är som händer med mig i en sådan situation, för att kunna hitta strategier så att jag hanterar situationen annorlunda i framtiden. Jag anser mig ha lika mycket ansvar & skyldigheter som personer utan diagnoser. Kanske till och med mer, eftersom jag har gjort en utredning för att kartlägga dom problemen och kunna gå tillbaka till den om så behövs. Samt vända mig till den hjälp jag erbjuds. Framför allt skulle jag förfan inte sätta på mig offerkoftan och tycka synd om mig själv för att jag har ADHD & har ångest, när det är jag själv som ställt till eländet eller behandlat någon fel. Det var aldrig syftet med att göra en utredning eller få en diagnos.

Jocke har under alla dessa år agerat precis raka motsatsen. Han har använt sina diagnoser för att ursäkta sitt beteende mot andra människor, men också för att både göra sig själv till offer och komma undan från ansvar. Att betona psykisk ohälsa och uttrycka saker som att du tex ”snart kommer bli inlagd på psyket”, samtidigt som du gjort karriär på att dela din historia av ”misär”, prata om suicidtankar, självskadebeteenden, självmordsförsök etc. Det får varje normal människa att ta ett steg tillbaka i en sån situation, det kallas mänsklighet. Att däremot en person använder det som ett vapen för att ursäkta sig eller komma undan. Vidrigt!

Jag kan inte heller undgå att fråga mig själv varför han gjorde sin utredning? Om han nu gjort det, det vill säga. Likt några jävla soc-papper jag sett att han viftat med i media nyligen, så känns det även som detta är något han vill kunna vifta med. Det känns som att han alltid har större intresse av att kunna få fram trovärdiga källor från myndigheter, som kan bekräfta de agendor han har siktat in sig på, snarare än att han faktiskt är intresserad av varför man vänder sig till en myndighet och söker hjälp överhuvudtaget. Mitt intresse har alltid varit motsatsen, att få en diagnos för att kunna vifta med den mot myndigheter för att bekräfta att jag har rätt till den hjälpen. Inte tvärtom.

Om han inte redan varit en skam för vårt land genom åren som det är, så tar senaste månadernas händelser de till nya höjder. Jag har inte följt så nära & slaviskt som många här, men det behövs inte mycket insyn för att förstå. Dessutom är han en skam som ett ansikte utåt för NPF-diagnoser, där många faktiskt lider & kämpar extremt med sina svårigheter. Och så representerar Sveriges största YouTuber den kategorin på ett oansvarigt & smutsigt sätt. Vilket ger många fel bild av dessa diagnoser, dess innebörd och svårt att ta det seriöst. Och tro mig! Jag förstår varför folk inte gör det, när vi tillåter såna här stolpskott ta plats i media och agera talespersoner till frågor dom aldrig borde få öppna sin käft om. Sist men inte minst, förmedlar han en skev offermentalitet till unga och oss som lever med NPF. Att vi kan skylla på våra diagnoser så fort vi gör fel eller blir kritiserade.

Här pratar jag om diagnoser, men detta verkar vara ett tema i hela detta drev som pågår. Anjo har sina ursäkter till att också kunna göra övertramp efter övertramp på YT och aldrig är han ansvarig över något han publicerar och förmedlar för sin unga publik. För det finns ju alltid någon annan som gjort nått, som gett honom rätten till att få agera som han gör. Han har också sprungit maraton bort från sin frågeställning & syfte till varför han gjorde detta från första början. Han agerar talesperson för ett flertal allvarliga samhällsproblem för att gömma sig bakom hans egoistiska agenda. Som inte är något annat än ett hån mot alla personer som faktiskt lider och påverkas av dessa saker. För inte fan bidrar vår tappra samhällskämpe till att folk kommer ta dessa frågor mer seriöst i framtiden i alla fall. Sist men inte minst, även han har sin mysiga offerkofta han sätter på sig ofta i kombination med sin offermentalitet.

Något som jag tycker är extremt problematiskt med dessa två stolpskott är att de till skillnad från C & L utmålar sig som perfekta och felfria. Reko människor med goda värderingar, hjärtat på rätt plats, goda medborgare & samhällskämpar som krigar för barnens rätt och goda ting. Jag menar… Barnens förskolepedagoger och lärare, släng er i väggen! Socialtjänsten, släng er i väggen! Rättssystemet, släng er i väggen! Polisen, släng er i väggen! Här kommer Bill & Bull, moralkärringarnas moralkärringar som givetvis hade jobbat gratis och gjort volontärarbete för att kriga för sanningen, rättvisan och solidariteten. Man skulle ju göra mycket för att få höra hur diskussionerna går på våra myndigheter kring dessa två tomtar som uppenbarligen anser sig vara lämpliga till att göra deras jobb med Kungarna av Tylösand, Biggest Looser och Lyxfällan på sina CV:n. Bättre dessutom!

Fy fan hörrni! Att vi har lyckats ge samhällets bottenskrap plattformar på sociala medier. Totalt mörker! Detta måste få ett slut! Kriga på
Det måste verkligen få ett slut.
En diagnos är aldrig en ursäkt, men en förklaring.

Jocke och legoknektar, som dom kallar sig, är inget annat en en stor skam

Det är skrämmande eftersom influencers och youtubers har en central roll i nätsamhälllet.

Hur Ninetone-Stefan kan stå bakom dessa klienter/kreatörers internetkrig och mobbning, är en gåta.

Förespråkare gällande psykisk ohälsa och npf...

Det vi har kunnat bevittna är inget datorspel, det är riktiga människor som stalkas, blir hotade, hånade och utsatta för personangrepp, utpressning och mobbning.

Hugg vännen i ryggen, visa ingen ånger, gör en sjysst thumbnail och glöm inte tumma upp
Citera
2024-05-02, 22:54
  #7034
Medlem
Jocke är väldigt tyst sedan igår.

Han va ju så himla upprörd över att han inte har lika mycket visningar på sina videos, vilket tydligen skulle vara Chrippas fel.
Det kunde absolut inte vara något annat.

Kändes det kanske lite jobbigt för honom att Cluee så enkelt dementerade det hela genom att förklara hur bl.a algoritmer fungerar?

Kritiken mot honom efter att han uppmanade sina 1 miljon följare att ringa ned polis och socialtjänst lät inte heller vänta på sig.

Det va en tuff dag för Jocke igår - stackaren!

Är det därför han är så tyst idag?
Citera
2024-05-02, 22:57
  #7035
Medlem
knark-kungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Colorgreenandpink
Jocke är väldigt tyst sedan igår.

Han va ju så himla upprörd över att han inte har lika mycket visningar på sina videos, vilket tydligen skulle vara Chrippas fel.
Det kunde absolut inte vara något annat.

Kändes det kanske lite jobbigt för honom att Cluee så enkelt dementerade det hela genom att förklara hur bl.a algoritmer fungerar?

Kritiken mot honom efter att han uppmanade sina 1 miljon följare att ringa ned polis och socialtjänst lät inte heller vänta på sig.

Det va en tuff dag för Jocke igår - stackaren!

Är det därför han är så tyst idag?
Han ligger nog i sängen och äter benzo och slickar sina sår samtidigt som offerkoftan värmer honom.
Citera
2024-05-02, 23:31
  #7036
Medlem
Goldenties avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knark-kungen
Han ligger nog i sängen och äter benzo och slickar sina sår samtidigt som offerkoftan värmer honom.

Den där djävla offerkoftan är utsliten och värmer nog inte mycket. Med andra ord Jocke är på väg rakt ut i kylan, och det värmer mig
Citera
2024-05-03, 00:03
  #7037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enrgtjvr
Skriver inte ofta inlägg på FB, men när jag väl gör det så har jag saker att säga. Såg att de tidigare pratats om hans diagnoser… Jag har alltid tyckt att han varit extremt problematisk kring NPF-diagnoser och sättet han pratar om dom. Jag har själv fått diagnosen ADHD och tagit medicin för det sedan många år tillbaka. Därför har jag reagerat på det, eftersom det berör mig. Och i ärlighetens namn tycker jag han är ett hån mot alla oss som lever med NPF-diagnoser och är extremt problematisk kring ämnet.

Först och främst. Måste man börja med frågan: ”Varför gör du en utredning och varför får du en diagnos?” För att få en diagnos måste du ha svårigheter i din vardag som utspelar sig i flera olika miljöer. Hemma, skolan, jobbet, socialt etc. Psykiatrin gör inte en utredning bara för att du tycker det är en kul grej, utan det görs för att du ska kunna få hjälp & insatser kring de svårigheterna du har. När du har en diagnos har du rätt till dom sakerna. Varför jag gjorde utredning var för att svårigheterna påverkade min vardag extremt mycket och för att jag behövde hjälp att kartlägga dom. För att förstå exakt hur det påverkar min vardag & fungerande. För att kunna få HJÄLP med det. Hitta strategier som ska underlätta min vardag, hantera situationer annorlunda och framförallt förstå sig själv. Men också till stor del av att det även påverkade människor runt omkring mig, som tex familjen & skolan.

En diagnos är en förklaring, men aldrig en ursäkt. Jag skulle ALDRIG någonsin skylla ifrån mina handlingar på min diagnos eller den psykiska ohälsa som diagnosen bidragit med i perioder. Däremot skulle jag ta hjälp av min diagnos, för att lokalisera & arbeta på mina handlingar. Dvs, försöka förstå vad det är som händer med mig i en sådan situation, för att kunna hitta strategier så att jag hanterar situationen annorlunda i framtiden. Jag anser mig ha lika mycket ansvar & skyldigheter som personer utan diagnoser. Kanske till och med mer, eftersom jag har gjort en utredning för att kartlägga dom problemen och kunna gå tillbaka till den om så behövs. Samt vända mig till den hjälp jag erbjuds. Framför allt skulle jag förfan inte sätta på mig offerkoftan och tycka synd om mig själv för att jag har ADHD & har ångest, när det är jag själv som ställt till eländet eller behandlat någon fel. Det var aldrig syftet med att göra en utredning eller få en diagnos.

Jocke har under alla dessa år agerat precis raka motsatsen. Han har använt sina diagnoser för att ursäkta sitt beteende mot andra människor, men också för att både göra sig själv till offer och komma undan från ansvar. Att betona psykisk ohälsa och uttrycka saker som att du tex ”snart kommer bli inlagd på psyket”, samtidigt som du gjort karriär på att dela din historia av ”misär”, prata om suicidtankar, självskadebeteenden, självmordsförsök etc. Det får varje normal människa att ta ett steg tillbaka i en sån situation, det kallas mänsklighet. Att däremot en person använder det som ett vapen för att ursäkta sig eller komma undan. Vidrigt!

Jag kan inte heller undgå att fråga mig själv varför han gjorde sin utredning? Om han nu gjort det, det vill säga. Likt några jävla soc-papper jag sett att han viftat med i media nyligen, så känns det även som detta är något han vill kunna vifta med. Det känns som att han alltid har större intresse av att kunna få fram trovärdiga källor från myndigheter, som kan bekräfta de agendor han har siktat in sig på, snarare än att han faktiskt är intresserad av varför man vänder sig till en myndighet och söker hjälp överhuvudtaget. Mitt intresse har alltid varit motsatsen, att få en diagnos för att kunna vifta med den mot myndigheter för att bekräfta att jag har rätt till den hjälpen. Inte tvärtom.

Om han inte redan varit en skam för vårt land genom åren som det är, så tar senaste månadernas händelser de till nya höjder. Jag har inte följt så nära & slaviskt som många här, men det behövs inte mycket insyn för att förstå. Dessutom är han en skam som ett ansikte utåt för NPF-diagnoser, där många faktiskt lider & kämpar extremt med sina svårigheter. Och så representerar Sveriges största YouTuber den kategorin på ett oansvarigt & smutsigt sätt. Vilket ger många fel bild av dessa diagnoser, dess innebörd och svårt att ta det seriöst. Och tro mig! Jag förstår varför folk inte gör det, när vi tillåter såna här stolpskott ta plats i media och agera talespersoner till frågor dom aldrig borde få öppna sin käft om. Sist men inte minst, förmedlar han en skev offermentalitet till unga och oss som lever med NPF. Att vi kan skylla på våra diagnoser så fort vi gör fel eller blir kritiserade.

Här pratar jag om diagnoser, men detta verkar vara ett tema i hela detta drev som pågår. Anjo har sina ursäkter till att också kunna göra övertramp efter övertramp på YT och aldrig är han ansvarig över något han publicerar och förmedlar för sin unga publik. För det finns ju alltid någon annan som gjort nått, som gett honom rätten till att få agera som han gör. Han har också sprungit maraton bort från sin frågeställning & syfte till varför han gjorde detta från första början. Han agerar talesperson för ett flertal allvarliga samhällsproblem för att gömma sig bakom hans egoistiska agenda. Som inte är något annat än ett hån mot alla personer som faktiskt lider och påverkas av dessa saker. För inte fan bidrar vår tappra samhällskämpe till att folk kommer ta dessa frågor mer seriöst i framtiden i alla fall. Sist men inte minst, även han har sin mysiga offerkofta han sätter på sig ofta i kombination med sin offermentalitet.

Något som jag tycker är extremt problematiskt med dessa två stolpskott är att de till skillnad från C & L utmålar sig som perfekta och felfria. Reko människor med goda värderingar, hjärtat på rätt plats, goda medborgare & samhällskämpar som krigar för barnens rätt och goda ting. Jag menar… Barnens förskolepedagoger och lärare, släng er i väggen! Socialtjänsten, släng er i väggen! Rättssystemet, släng er i väggen! Polisen, släng er i väggen! Här kommer Bill & Bull, moralkärringarnas moralkärringar som givetvis hade jobbat gratis och gjort volontärarbete för att kriga för sanningen, rättvisan och solidariteten. Man skulle ju göra mycket för att få höra hur diskussionerna går på våra myndigheter kring dessa två tomtar som uppenbarligen anser sig vara lämpliga till att göra deras jobb med Kungarna av Tylösand, Biggest Looser och Lyxfällan på sina CV:n. Bättre dessutom!

Fy fan hörrni! Att vi har lyckats ge samhällets bottenskrap plattformar på sociala medier. Totalt mörker! Detta måste få ett slut! Kriga på


Jag tror han lider av fetal alcohol syndrome.
Om hans mamma drack alkohol under graviditeten så känns de ändå inte helt främmande?

”1) Alla tre dysmorfa ansiktsdrag: Ett lent filtrum (fåran mellan näsan och överläppen plattas ut i takt med ökad prenatal alkoholexponering, tunn orange-röd avgränsning (överläppen blir tunnare i takt med ökad prenatal alkoholexponering) och små ögonspringor (ögonbredd minskar i takt med ökad prenatal alkoholexponering).

2) Prenatal eller postnatal bristande tillväxt med avseende på längd eller vikt och huvudomkrets.

3) Avvikelse i centrala nervsystemet (CNS). CNS-avvikelser är klassificerade som strukturella, neurologiska, eller funktionella. Det finns belägg för att fall av FAS uppvisar liten eller förminskad huvudomkrets (dvs <10:e percentilen). Neurologiska CNS-problem kan inkludera krampanfall som är orelaterade till postnatalt hjärntrauma, feber eller andra mjuka neurologiska tecken utanför normala gränser (t.ex. koordinationsproblem, svårigheter inom visuell motorik, nystagmus, eller klumpighet). Mycket ofta förekommer en grad av sänkt IQ och en utvecklingshistorik som stämmer överens med antingen ADHD, ASD, eller både och.”
Citera
2024-05-03, 10:22
  #7038
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av knark-kungen
Han ligger nog i sängen och äter benzo och slickar sina sår samtidigt som offerkoftan värmer honom.
Det kan ligga något i det.
Jag lyssnade på hans podd inatt och han smackade en del.
Det lät jättekonstigt!
Han har iaf finslipat sina argument att Chrippa är orsaken till hans sämre visningar och beklagade sig över att även Cluee ljög om hur det där med algoritmer fungerar.
Haha, va?
Det va tydligen absolut inte sant, för det säger faktiskt Jocke.

Han är så ooootroligt duktig på att höja sig själv.
I podden förklarade han att han är EXPERT på förtalsmål och är det n å g o n som kan ALLT om det, så är det han.

Men du Jocke?
(Du läser ju här)
Tror du att du kommer undan dina drev och förtalsbrott bara för att du helt utstuderat kringgår lagen, och outsourcar dina tillkortakommanden?

Du sitter t.o.m. i din podd och pratar om Chrippa som brottslig och klandervärd.
Får man det, även om det är sant?

Du som är EXPERTEN här.

Förklara gärna?
Citera
2024-05-03, 13:45
  #7039
Medlem
abvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Colorgreenandpink
Det kan ligga något i det.
Jag lyssnade på hans podd inatt och han smackade en del.
Det lät jättekonstigt!
Han har iaf finslipat sina argument att Chrippa är orsaken till hans sämre visningar och beklagade sig över att även Cluee ljög om hur det där med algoritmer fungerar.
Haha, va?
Det va tydligen absolut inte sant, för det säger faktiskt Jocke.

Han är så ooootroligt duktig på att höja sig själv.
I podden förklarade han att han är EXPERT på förtalsmål och är det n å g o n som kan ALLT om det, så är det han.

Men du Jocke?
(Du läser ju här)
Tror du att du kommer undan dina drev och förtalsbrott bara för att du helt utstuderat kringgår lagen, och outsourcar dina tillkortakommanden?

Du sitter t.o.m. i din podd och pratar om Chrippa som brottslig och klandervärd.
Får man det, även om det är sant?

Du som är EXPERTEN här.

Förklara gärna?
Haha ja han kan ju höra av sig till sin polare CARL FREDRIK ALEXANDER RASK och fråga vad som händer med de personer som delar informationen till schimpanserna med förtalskanalerna, förlåt dokumentär- och analyskanalerna. Anstiftan eller medhjälp är väl jocki immun mot, han kan ju allt om förtal. Han kan ju allt om allt. Det blir att värma upp den där stöniga offerrösten så han kan vara så där extra ynklig i sin lilla clownkostym i rätten. Syns på primecrime!
Citera
2024-05-03, 13:59
  #7040
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av abv
Haha ja han kan ju höra av sig till sin polare CARL FREDRIK ALEXANDER RASK och fråga vad som händer med de personer som delar informationen till schimpanserna med förtalskanalerna, förlåt dokumentär- och analyskanalerna. Anstiftan eller medhjälp är väl jocki immun mot, han kan ju allt om förtal. Han kan ju allt om allt. Det blir att värma upp den där stöniga offerrösten så han kan vara så där extra ynklig i sin lilla clownkostym i rätten. Syns på primecrime!
Han har ju faktiskt utbildat sig på Google, så juristerna och hela rättsväsendet kommer att få ett tufft motstånd.
Eller hur?
Citera
2024-05-03, 14:26
  #7041
Medlem
Goldenties avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Colorgreenandpink
Han har ju faktiskt utbildat sig på Google, så juristerna och hela rättsväsendet kommer att få ett tufft motstånd.
Eller hur?

Hans advokatkollega Tomas Bodström skall också delta i Förrädarna. Undrar om Bodström kommer få några goda råd? Jocke besitter utomjordiska kunskaper
Citera
2024-05-03, 14:46
  #7042
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Goldentie
Hans advokatkollega Tomas Bodström skall också delta i Förrädarna. Undrar om Bodström kommer få några goda råd? Jocke besitter utomjordiska kunskaper
Haha 😂

Åh vad jag hade velat höra hur Jocke pratar med honom.

Nu kan ju inte jag det programmet, men går det inte ut på att ljuga och lite sådant?

Isf är ju programmet som klippt och skuret för Jocke.
Han kanske vinner och kan sedan öppet skryta om vilken förrädare han är.
Citera
2024-05-03, 15:03
  #7043
Medlem
Goldenties avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Colorgreenandpink
Haha 😂

Åh vad jag hade velat höra hur Jocke pratar med honom.

Nu kan ju inte jag det programmet, men går det inte ut på att ljuga och lite sådant?

Isf är ju programmet som klippt och skuret för Jocke.
Han kanske vinner och kan sedan öppet skryta om vilken förrädare han är.

Jag har ingen aning, aldrig sett det. Men Jocke vinner lätt, annars kommer han skylla på fusk

Jag indrar om inte lille Jockiboi börjar kända sig trängd. Ogenomtänkta telefonsamtal och yttrande som kommer slå så hårt tillbaka på honom och hans apor
__________________
Senast redigerad av Goldentie 2024-05-03 kl. 15:38.
Citera
2024-05-03, 19:15
  #7044
Avstängd
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Goldentie
Jag har ingen aning, aldrig sett det. Men Jocke vinner lätt, annars kommer han skylla på fusk

Jag indrar om inte lille Jockiboi börjar kända sig trängd. Ogenomtänkta telefonsamtal och yttrande som kommer slå så hårt tillbaka på honom och hans apor
Efter hans utspel där han uppmanar sin miljon följare att bomba en myndighet med osakliga orosanmälningar för att stötta honom så tycker jag det är stötande att han får vara med i olika produktioner.
Vad vinner han på att C hamnar i fosterhem. Hur kan man använda ett barn i ett spel såsom han gör.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in