2024-05-03, 13:04
  #85
Medlem
FreeFromOpressions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
De bittra och misslyckade i samhället har alltid behövt grupper att sparka nedåt på. Då var det finnar och nu är det somalier eller andra grupper från MENA.
Du kunde nämnt andra som förtjänar beröm, men just somalier är verkligen katastrof i många fall.
Citera
2024-05-03, 13:10
  #86
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FreeFromOpression
Du kunde nämnt andra som förtjänar beröm, men just somalier är verkligen katastrof i många fall.

Precis som folk tyckte om finnar en gång i tiden. Om 50 år kommer det vara någon annan folkgrupp som är hackkycklingar.
Citera
2024-05-03, 13:12
  #87
Medlem
FreeFromOpressions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Det var allmänt känt att en finne hade alltid kniv och var minst salongsberusad jämnt och ständigt!

I övrigt så finnar befolkade ju områden runtom i Bergslagen från medeltiden. Om det gäller 70 och 80 tal så var folk nog inte så förbannade att de kom hit och snodde jobb. För jobb fanns det då gott om Så det var nog speciellt att de under 70-talet fick rykte om sig att vara drägg.

Men å andra sidan så har svenskar tidvis haft det jobbigt i Finland och haft rykte om sig.

Detta jävla klagande. Snart kommer säkert någon norrbagge gråta ut att han/hon är så förolämpad över Norgehistorier.
Jag hade det djävligt på 70talet och lång tid framåt av svenska rasister, men jag önskar inte förintelse av svenskar, däremot har man rätt att föra fram konstruktiv kritik och tala om sina erfarenheter. Nu med massinvandringen tar många invandrare som somalier och araber tillfälle och djävlas å det grövsta med svenskar är inget jag stödjer. Svenskar har ju också stora problem med att många svenskar är oikofober
Citera
2024-05-03, 13:16
  #88
Medlem
CocteauTwinss avatar
Söndra och härska. Balkaniseringen av landet fortsätter. Skolgårdsmobbande är numera livslånga trauman som hela folkgrupper måste stå till svars för. Alla är speciella snöflingor vars rättigheter måste upprätthållas. Om man försöker nyansera debatten så har man tagit ställning för den andra sidan.

Våldsvänster; högerextremister; gängkriminella; utsugare inom etablissemanget; utsugare från utlandet; huliganer.

Iaf i Stockholm upplever ett till synes lugn utåt. Men en ständig fara alltid runt hörnet. Det är antagligen pågrund av senaste årtiondets paranoia, men önskar mer harmoni. Trauma får folk helt enkelt lämna bakom sig. Och att ännu en gång spä på splittring i samhället är bara tröttsamt.

Men föredettingen Järvinen skiter i det. Hon vet att hon får PK-poäng och uppmärksamhet pågrund av uttalandet. Att vi lever extremt oroliga tider bekymrar inte henne. För henne är hon det viktiga och Sverige är ingenting att bry sig om uppenbarligen. Skrattar säkert gott åt folk som mig.
Citera
2024-05-03, 13:45
  #89
Medlem
VillBaraChillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Precis som folk tyckte om finnar en gång i tiden. Om 50 år kommer det vara någon annan folkgrupp som är hackkycklingar.

Finns många skillnader mellan finnar och somalier. Du inser det, va?
Citera
2024-05-03, 13:48
  #90
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VillBaraChilla
Finns många skillnader mellan finnar och somalier. Du inser det, va?

Jag har inte påstått något annat.
Citera
2024-05-03, 13:53
  #91
Medlem
VillBaraChillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Jag har inte påstått något annat.

Jag uppfattar det som att du tror att somalier, majoriteten av dem, kommer att assimileras. Har jag rätt eller fel?
Citera
2024-05-03, 13:54
  #92
Medlem
När finnar var fattigast hatades de. Nu när somalier är fattigast hatas de istället. Ett kapitalistiskt samhälle hatar fattiga. Rasismen är inte en särskilt intellektuell företeelse utan brukar hänga med den allmänna känslostyrda strömningen.
Citera
2024-05-03, 14:20
  #93
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VillBaraChilla
Jag uppfattar det som att du tror att somalier, majoriteten av dem, kommer att assimileras. Har jag rätt eller fel?

Det får framtiden utvisa. Jag kan bara konstatera att historiskt sett så har vissa grupper som först varit allmänt bespottade med tiden assimilerats och blivit fullt ut accepterade.
Citera
2024-05-03, 14:23
  #94
Medlem
Orm Ondes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Novel
När finnar var fattigast hatades de. Nu när somalier är fattigast hatas de istället. Ett kapitalistiskt samhälle hatar fattiga. Rasismen är inte en särskilt intellektuell företeelse utan brukar hänga med den allmänna känslostyrda strömningen.

Bullshit. Främlingsfientlighet - vilket för övrigt inte behöver vara detsamma som rasism - förekommer inom alla kulturer. Har du någon gång hört araber prata om afrikaner, till exempel?

Jag växte själv upp i det Sverige där invandringen började ta fart, och visst sågs det ner på olika andra etniska grupper här och där. Jag lärde mig redan på 1970-talet att kroater hatade serber och vice versa, tack vare en kompis med kroatiska föräldrar (som för övrigt var de rikaste på gatan, de hade Volvo 264 när min familj som max kom upp till 244). Jag vet också att många såg ner på finnar. Å andra sidan var den svenska självbilden väldigt uppblåst på den tiden; Sverige var världens mest jämställda land, vi hade världens bästa välfärd, vi var världsbäst på att vara "humanitär stormakt" o.s.v. Jag kan tänka mig att många invandrare uppfattade detta som att svenskar såg ner på dem av rasistiska skäl, vilket inte behöver ha varit orsaken. Däremot tyckte nog många, som marinerats i sossepropaganda, att vi var mycket mer utvecklade än de stackars invandrarna.

Som ung minns jag att jag tyckte att det fanns två slags finnar: de som var jävligt bra, som jobbade och slet stenhårt, och de som var jävligt dåliga, som satt på parkbänken och vrålade och söp. Den första kategorin var betydligt större än den sistnämnda. Lustigt nog hade jag bara en finsk kompis, men inte fan såg jag ner på honom eller hans föräldrar.
Citera
2024-05-03, 14:25
  #95
Avslutad
Folk var väl mer rädda för finländare, trodde dom hade kniv m.m.

Så minns jag det iaf.

Suputar helt enkelt.
Citera
2024-05-03, 14:26
  #96
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dwg
😂 hon har rätt, jag ser fortfarande ner på piss folket . Har aldrig gillat finnar
Samma här. Min barndom är full av fulla och våldsamma finnar och framförallt deras äckliga barn som tog efter föräldrarna.

Myten om att Finland på 70-talet gav missanpassade finnar en enkel biljett till Sverige med orden "där får du socialbidrag och bostad" är nog ingen myt. Helt otroligt hur många värdelösa finnar som kom hit på 60/70-talen.

Men finlandsvenskar är såklart okej, eftersom de språkligt, och kulturellt och genetiskt, är svenskar.

Men finnar har tydligt mongolid påbråd med rundare ansikten med lägre kindknotor, trängre ögon och kortare näsor. Jämfört med äkta nordbor/skandinaver som är germaner.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in