Citat:
Antikorruptionsexperten Louise Brown säger i ett inslag i Sveriges Radios "P1 Morgon" att Sveriges korruption numera ligger på "sydeuropeisk nivå". Hon hävdar vidare att "den grå sektorn" står för 20% av BNP och att anledningen till korruptionsöktningen och att "brottsligheten i Sverige blossat upp på ett kraftfullt sätt på ett fåtal år", beror på den "svenska mentaliteten", "senfärdighet i systemet" och "naivitet.
Känns detta igen? Vad beror denna snabba korruptionsöking i Sverige på i så fall? Hur kommer Sverige till rätta med detta problem?
Känns detta igen? Vad beror denna snabba korruptionsöking i Sverige på i så fall? Hur kommer Sverige till rätta med detta problem?
Det beror på att exakt allt av vikt i Sverige sköts av "duktiga skolbarn", som bor, jobbar och lever tillsammans med andra "duktiga skolbarn" och sällan får input från övriga..
"Skolbarnen" har för visso blivit vuxna nu men mentaliteten bland akademikerna är den samma och det fär följande konsekvenser:
1. Dom kommer alltid att prioritera att vara "duktiga" och göra det dom blir tillsagda och det som förväntas. Dom vill ha den där guldstjärnan i matteboken även som vuxna. Säger fröken att dom ska låtsas att ett problem inte existerar blir det viktigare att göra som fröken säger, vara duktiga och få guldstjärnan.
2. Duktiga skolbarn släpar efter i andra områden som tex hasslarkunskap och gatusmarthet. Även om dom ville varken kan dom se eller förhindra hur hasslers agerar.
3. Dom duktiga skolbarnen/akademikerna är dom sista på bollen, eftersom att dom just bara bor och rör sig bland andra duktiga skolbarn. Att dom dessutom blev beordrade av "fröken" att vara duktiga och tycka att alla som såg och försökte uppmärksamma är lågutbildade fördomsfulla och inte begriper gjorde inte direkt att det gick fortare att upptäcka var åt det barkade.
Summa summarum, dom vi utsett till att veta mest, akademikerna, är det den grupp i samhället som vet minst och visar minst handlingskraft och vilja att ta i problemen. Därav ser det ut som det gör och därav gick det så fort.