Citat:
Ursprungligen postat av
Eerieye
En möjlighet är att bygga ut HV med en subtyp av förband och populera dessa med vpl.
Vad det handlar om är att en fiende inte ska kunna promenera rätt in ifall denne mot förmodan skulle ha klarat av vår flotta och vårt flyg. En annan uppgift är att bevaka infrastruktur samt att skydda reparationspersonal på dessa ställen.
Här är rörlighet a och o samt förstås samverkan med attackflyget. På militärregionnivå kan man dessutom ha rakart.
En sådan anordning kan förstås inte kasta en kvalificerad fiendestyrka i havet men väl fördröja tills tunga förband under natoflagg hinner fram.
Jag är helt med här, vilket gör att vi borde ha ett fokus på APCer. Våra Patgb som vi beställer nu är en bra början, men vi behöver ett massivt lager (eller t.o.m. tillverkningskapacitet) av en enklare men modernare variant av patgb 203.
300st mer avancerade kanske duger till armén, men för ett ”lätt kavalleri” som hanteras av Hemvärnet behövs något enklare, tänk Frankrike/FN i Afrika. (Deras
https://en.m.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9hicule_de_l%2527Avant_Blind%C3%A9 är åt det hållet jag tänker mig).
Men, med nya moderna bränslesnåla motorer, och 360-kamera för manövrering så man kan stoppa i en normal förare för att hjälpa till att flytta saker och personal kors och tvärs i landet. Ett gäng sådana med AT-4/NLAW kan fördröja attacker tills undsättning kommer, plus att det kommer behövas när den hjälpen väl kommer.
Och jag ser gärna att en sådan byggs mer som en romb, där man har v-format chassi både underifrån mot minor och ”sadeltak” uppifrån mot drönare med enklare stridsmedel (släppta granater studsar av/avleds).
De är inte tänkta att vara tungt beväpnade, men man kan förstås montera vapenstation på för bevakning och skydd mot drönare, eller bara täckande eld mot infanteri. Typ en tyngre ksp, eller lättare granatkastare.