Citat:
Det borde han väl i så fall ha kommit ihåg eftersom hans minne kom tillbaka vid uppvaknandet? Han har ju berättat att han inte tror att han drack något mer efter hemkomsten samt att kassen användes för pant. Ölburkar i sängen borde han väl också ha nämnt i förhör?Han förnekade även att han skulle ha städat upp på morgonen.
Det stämmer att tvättmaskinen var igång men Mikael mindes inte något om att han skulle ha startat den.
Citat:
Det finns fortfarande inga vittnen som har närvarat vid hemkomsten så ingen vet faktiskt om han drack ännu mer alkohol och om detta kan ha en koppling till en eventuell blackout?
Allt det här handlar om M:s trovärdighet när han har lämnat olika uppgifter om relationen och vad som hände den aktuella kvällen/natten och speciellt vad som hände vid tidpunkten för gärningen?
Du har ju själv tidigare uttryckt att du inte tror att M gillar att ljuga?
Allt det här handlar om M:s trovärdighet när han har lämnat olika uppgifter om relationen och vad som hände den aktuella kvällen/natten och speciellt vad som hände vid tidpunkten för gärningen?
Du har ju själv tidigare uttryckt att du inte tror att M gillar att ljuga?
Aha, då förstår jag lite mer vart du vill komma.
Som jag ser det har den eventuella minnesluckan ingen större betydelse för Mikaels trovärdighet i övrigt, eftersom han inte förnekar de objektiva omständigheterna kring Jeanettes död.
Som en annan skribent skrev så kan det finnas andra förklaringar, d.v.s. psykologiska mekanismer. Mikael kanske inte orkade berätta. Du kan ju föreställa dig hur mycket mer förhör det hade blivit, och tänk dig en rättegång med en ingående utfrågning om varende slag och spark från åklagare och minst två advokater.
Vad gäller Mikaels trovärdighet om subjektiva omständigheter så är det tydligt att han förminskade sitt eget ansvar på ett sätt som många alkoholister gör.
Han verkar alltid ha varit offer för olyckliga omständigheter och andras dåliga beteende.
I den inspelade förhören från rättegången är det ett totalt mörker.
Och han får inte ihop sin berättelse kring vad som hände när han vaknade på morgonen. Å ena sidan hade han fått tillbaka minnet, å andra sidan kunde han inte redogöra logiskt för vad han tänkte och gjorde.
Så på det subjektiva planet har han låg trovärdighet tycker jag.
Samtidigt erkände han att det var spriten som var det stora problemet i hans liv, och att han inte kunde behärska sin ilska när han var berusad.
Men han kom aldrig så långt i sin sjukdomsinsikt att han tog steget att söka hjälp för sitt alkoholberoende.
Vilket tyvärr inte är helt ovanligt.
Läkarna skrev ut antidepressiva till honom för hans ångest och man kan undra om de kollade upp hans beroendeproblematik.
I det sista förhöret erbjöd polisen honom att stänga av inspelningen och få prata av sig en stund om han ville.
Då svarade han att han ingen annan hade att prata med.
Hade han sökt hjälp kanske Jeanette hade varit i livet.