Citat:
Ursprungligen postat av
Engineer
3000, är det helt eller halv och hur många mil?
Då det är en ny bil så blir det väl halvförsäkring plus vagnskadegaranti.
Så var det i alla fall på min förra bil, men konstigt nog står det på mitt försäkringspapper på denna bil att det är helförsäkring, men jag antar att de menar det för att det är halv plus vagnskadegaranti?
I vilket fall så är det inte mycket pengar.
Men det är en elbil med 136 hk så ingen prestanda bil på något vis, men för mig är det fullt tillräckligt även om jag hade velat ha mer.
Men min förra bensinbil hade 225 hk och 0-50 så vinner denna bil utan tvekan, men 0-100 så vinner bensinbilen med liten marginal.
När jag valde den (Peugeot e-208) så kollade jag också på Zoe och några andra, men Zoe, även fast den hade exakt samma antal hk så var det trög som fan i omkörningar runt 90-100 km/h, medans peugeot klarade det mycket bättre.
Kollade också på Mini electric som är mycket kraftigare, men den gick bort för att den inte hade Android Auto och väldigt dålig räckvidd. Den nya har mycket bättre, men den fanns inte då.