Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Har nu två gånger blivit aggressivt bemött av hundar utan att jag upplever mig trigga det beteendet. Tänkte att första hunden nog hade problem men nu börjar det upprepas.
Den första hunden ägs av en kompis. Har träffat den några gånger. Senaste gången morrade den på mig och visade tänderna. Alla andra som var med hade hunden inte några problem med utan bara med mig. Jag var inte påstridig och inte heller hotande på något vis vad jag vet. Ägaren tyckte också det var konstigt.
Och nu senast av en hund hos veterinären när jag hälsade på en hund, den viftade på svansen och slicka mig på handen. Jag klappade den. Därefter morrade den. Det initierades av att ägarna gjorde en kort kommentar om att "där går en kattmänniska" (då jag kom från kattväntrummet). Jag svarade att det inte riktigt stämde och hunden kom fram...
Jag är ingen som överfaller hundarna jag träffar men är heller inte rädd för dem utan hälsar gärna.
Jag har själv haft hundar, både som barn men också som vuxen så jag är han att hantera dem.
Har sedan några år katt och jag undrar om det är lukten av just katt som får hundarna att reagera. Det hände liksom inte förr.
Så vad är det som händer? Jag har knappast ändrat beteende ifrån tidigare kontakter med hundar. Jag gillar ju hundar men börjar efter idag tveka på att hälsa på hundar i framtiden.
Jag förstår att detta har varit nedslående för dig.
Har du det allmänt stressigt just nu? Hur mådde du psykiskt vid de två tillfällena? Jag tror att det kan ha varit så enkelt som att din svett/kroppslukt vid de två tillfällena innehöll förutom stresshormoner (kortisol, adrenalin) även kan ha funnits ångest och liknande. Sånt kan hundar känna av för de har ett otroligt utvecklat luktsinne.
Ett tag var jag stödhem åt hemlösa katter. Vid ett tillfälle var jag tillfälligt boende för fyra jätteskygga katter. Den ena katten sprang in under diskbänken i köket och kunde inte komma ut igen. Den lilla skygga katten blev mycket stressad av att sitta fast under diskbänken. De andra katterna kände direkt att något var fel, katten under diskbänken utsöndrade stress, ångest och flykt. De andra tre katterna blev på helspänn och strök omkring i köket stirrandes in under diskbänken. Till slut fick jag dra fram diskmaskinen, fanns inget annat sätt för att katten skulle kunna komma ut igen.
Det kan ha varit så enkelt som att du vid de två tillfällena hade en dålig dag eller att du just nu har en svacka.