Artikel i Sydsvenskan:
https://www.sydsvenskan.se/2025-01-2...ter-han-honom/
Citat:
I augusti 2o22 släpptes 31-åringen från ännu en vända på anstalt. I samma veva sköts en gängledare ihjäl på köpcentret Emporia. Dådet var en intern uppgörelse inom det kriminella nätverket Satudarah assassins.
Den som blev misstänkt för att ha beordrat mordet var en nära anhörig till 31-åringen.
– När jag kom ut hade jag inga ovänner, men på grund av det här skapades många ovänner. Jag hamnade i en dålig situation, säger 31-åringen i förhör.
Ja, det måste väl vara Hajen som är 31-åringen som det nämnts tidigare i tråden, den när anhörig som blev misstänkt för att beordrat mordet på Shahin är väl Pocahontas.
Hajen ska sedan ha fått dödshot och flytt till Spanien. 2023 återvände han till Sverige Han bor i en villa, och kvällen då han skjuts har han beställt 2 gram ladd av en kille som han beställt av tidigare. Langaren hade Hajen lärt känna via ett fängelsestraff. Han hade igång sin lur samtidigt som han blev skjuten av langaren och hade igång ett videosamtal med en vän. Langarens DNA fanns på påsen med ladd och när Polisen kollade hans lur kunde de se att han varit i kontakt med Hajen under kvällen och bestämt träff med honom.
Hajen har sedan skjutningen varit förlamad i större delen av kroppen och man befarar att detta riskerar att drabba honom livet ut.
Dock har åklagaren inte lyckats reda ut det exakta motivet till skjutningen eller vem beställaren var. Vem mer än Shahins syster/familj skulle vilja jappa Hajen?