Citat:
Ursprungligen postat av
Kickassfarsan
Du måste tänka på att Svensken är väldigt hjärntvättad när det kommer till substanser, man kan sitta och skratta åt Roger på lunchrasten som fick en alkoholöverdos på lördagen och ramlade in i barskåpet och fick sy 15 stygn men om grannen tänder upp en joint då går man in och låser dörrarna, gömmer sig och ringer polisen.
Sen tror ju många att droger och missbruk inte händer en själv eller närstående utan det är bara "knarkare" som håller på med sånt och knarkar man får man skylla sig själv för alla vet hur farligt det är.
Blir nog bättre när den äldre generationen dör bort så vårat synsätt kan nyktra till, vi är ju tiotals år efter på detta politiska område, skrämmande för ett upplyst land som Sverige.
Klockrent svar. Hjärntvätten gällande alkohol vs knark är total.
Hahaha Roger blev full och bajsade ner sig och muckade gräl och sparkade sönder en cykel, haha alkohol.
Kontra, Uffe satt hemma själv i lugn och ro och spelade tv-spel men tror han rökte en joint den jävla knarkaren! Han borde sitta i fängelse!
Ville även tillägga att folk som inte knarkar är olyckliga i livet också (dvs inte bara knarkare), ingen ska få må bättre än dem utan ska behöva genomgå livets jobbiga delar och lida som de själva.
Vi behöver hata för att själva må bra, knarkare, invandrare, borgare, stockholmare, bönder, bilister, miljöpartister etc.
Det är en sjukdom hos människan att behöva hata för att våra liv inte går som vi vill, vi blev inte miljonärer, vi skiljde oss, vi skiljde oss inte vi kör en ful bil kontra grannen, vi reste aldrig jorden runt mm.