Citat:
Ursprungligen postat av
Undringar
Då snackar du om typ alla invandrare då? Alla som flytt istället för att ha stannat och försvarat sina länder eller stannat och bekämpat diktatorer eller bekämpat fattigdom? Men varför är det så himla viktigt med nationsgränser? Människan var fri att röra sig majoriteten av vår tid på jorden, det är inget naturligt med gränser.
Absolut! Precis lika illa med syrierna som var emot IS men stack bör det hettade till. Samma med de svenskar som drar om vi hamnar i krig.
Vi är ju organiserade i länder, mot vilka vi har skyldigheter och rättigheter. Länder är väl en utvidgning av begreppet stam/klan/folk, därav folkhem etc. Innan nationalstaterna var det väl mer klansamhällen där man förväntades ställa upp för den egna klanen och även fick trygghet av densamma, tänk vikingatiden eller dagens Somalia. Ett samhälle där alla individer lever helt utan hänsyn till ett kollektiv har aldrig funnits och kommer aldrig finnas. Men visst, just nationalstaten är ingen självklarhet. Tycker dock det är det bästa systemet vi kommit på hittills.