Citat:
Ursprungligen postat av
Conception
Men hör ni för helvete inte vad hon säger??
Hon säger att hon röstar för Putin för att det inte finns några andra vettiga kandidater.
"I know where he is going to.. and all the other..candidates... they are.. you know.. today they exist. Tomorrow they will disappear. thats one day people. So I choose to be more conservative".
Flertalet ryssar resonerar exakt så. Putin är så jävla effektiv på att få bort sina motståndare redan innan valet så de som finns på valsedlarna är värre än Putin.
Är det ingen av er som begriper det?
EDIT: Blir ännu mer tydligt hur vilsen hon är senare i intervjun när hon säger att kriget är Natos fel. Att ingen ryss vill ha Nato angränsande till Ryssland. Blir smått komiskt när tanten troligen inte vet att Baltikum är närmare Moskva än Ukraina.

Men när är tydligt att det handlar om kunskapsbrist hos det ryska folket. Det förstår helt enkelt inte bättre än det som pratas runt matbordet och det som syns på rysk TV. Man kan inte bli arg på människor som inte förstår bättre. Det är i grunden inte deras fel.
Du avfärdar hennes kunskap utifrån ditt eget synsätt.
Du förstår inte att det är fullständigt irrelevant vad som ligger geografiskt närmast.
Att du inte kan begripa att ”Ryssar vill inte ha NATO inpå” och tror det spelar någon roll att det ligger i km närmare är för att du är låst i ditt tänk.