Citat:
Ursprungligen postat av
needAlife
Det intressanta är att Putin högst troligt hade suttit kvar oavsett valfusk. Alla undersökningar de senaste fyra åren har placerat honom runt 50-60%. Därför är det förvånande att han inte låter det vara ett fritt val, han hade vunnit oavsett. Är han paranoid? Hade ju gynnat honom otroligt mycket att köra ett riktigt val med observatörer osv. 89% fattar ju alla att det är köpt.
Sadam må ha varit en enorm diktator men han höll landet säkert. Något Irak har saknat i 20 år nu. Men det är iofs mest amerikanernas fel. Vi går inte glömma att USA gick mot folkrätten när de invaderade Irak, ingen har någonsin blivit straffad för detta konstigt nog.
Ingen får drygt 88% av röster vid ett korrekt val, frågan är om Putin hade vågat köra ett fritt val, med debatter och allt, skulle inte tro det, då hade han fått packat ihop, ryssfolket är hjärntvättade tragiskt nog.
(Minns nyhetsklipp när folket skulle rösta i Irak på den tiden, vakter pekade var de skulle
trycka sin sin färgade tumme på röstsedeln, där pratar vi diktators fasoner.)