Citat:
Ursprungligen postat av
killdozer666
Jag kan ju också tycka att en person som gång på gång inom en viss tid begår dumheter borde få ett slags "extra-straff". Allt från nån som snattar obetydliga summor men blir påkommen flera veckor i rad, till nån som Greta som på annat sätt ställer till det. Det gäller alltså inte bara Greta, jag tycker det borde finnas nån form av att upprepade brott inom viss tid ger en större påföljd.
Däremot har vi ju ingen sån lag i Sverige som det ser ut nu, så så länge Greta inte begår brott som har fängelse som påföljd kommer hon nog bara fortsatt få lite smäll på fingrarna och ett "fyyyy på dig". Så nej, som det ser ut nu blir hon ju inte lindrigare starffad än andra som begår samma brott.
Vad som förundrar mig mer är hur folk som Greta blir så kallade hjältar när de faktiskt begår brott.
Det måste ändå fortfarande finnas en proportionalitet mellan det faktiska brottet och straffet. Fängelse för att man sitter ner framför riksdagshusets ingång och inte flyttar på sig när polisen säger till är inte direkt rimligt, inte heller ringa stöld(snatteri).
Det blir också problematiskt i förhållande till straff för andra brott. Vore ganska sjukt om någon fick längre straff för ringa stöld än vad man får för en våldtäkt bara för att personen stulit tidigare och våldtäktsmannen blir dömd första gången.
Ett brott blir ju inte värre bara för personen gjort samma sak tidigare(med undantag för upprepade brott mot samma brottsoffer)
Enda skälet egentligen är för att avskräcka men det finns inget som tyder på att det har mer än marginell avskräckande effekt.
I USA har det fått konsekvensen att folk har fått långa fängelsestraff för rena skitbrott.
Bisarra saker som livstid för att ha stulit en pizza slice eller en 500ing från en kassa.
En annan oönskad konsekvens man sett är att de som riskerar "3strikes" eller motsvarande är villiga att begå väldigt grova brott för att komma undan.
Kommer du få livstid för att du snott den där pizzan kan du lika gärna mörda ett vittne också för att kanske komma undan, man har inget att förlora.