Uppdatering Taganrog:
Jag sa i en tidigare post att man inte kunde bedöma verkan baserat på en suddig satelitbild. Nu har det dykt upp tydligare bilder och 3-4 drönare har träffat hangaren och gått igenom taket.
Är det Liutyi UAV som använts så är det ca 75kg i den stridsdelen och med det sagt så har sannolikheten för att det som var i hangaren blivit perforerat på ett sådant sätt att det aldrig mer kommer kunna lyfta blivit rätt så hög.
Ryktet är att det är samma A50 som tog skador av en liten drönare under 2023 som stod där inne för reparation.
Min gissning:
I morgon så kommer Ukraina redovisa 1x A50 som "destroyed"
Chansen att det är korrekt info bör vara ca 80% skulle jag säga eftersom man siktat så specifikt på hangaren men skitit helt i alla flygplan utanför som faktiskt varit uppställda. Ukraina bör haft bra intel om att någonting viktig var inne i hangaren.
En Ukrainsk parlamentsledamot har tidigare sagt att så här var fallet. De nya satellitbilderna ger ju stöd för det.
Det som är lite tråkigt är att figherbomber nu bevisligen postat ett inlägg som är fullt av skit. Han påstod att inga Ukrainska drönare nådde sitt mål. Figherbomber har ju tidigare varit en bra källa då han av ren ilska gjort någonting så unikt som att postat korrekt info om ryska förluster i flygverksamheten.