Citat:
Ursprungligen postat av
Iknowafewthings
Man försökte ju men kom fram till att man inte kunde göra den bedömningen utifrån det material åklagaren åberopade.
Anledningen till att man slog i ordbok (vilket händer då och då i domstolar) var för att om man inte kan bedöma vad en person menar så får man gå på den officiella betydelsen.
HD berörde inte den frågan alls. Deras ”kritik” (som är helt ny praxis och därför omöjlig att följa innan deras beslut kommer) bestod i att rätten skulle hjälpa en åklagare som inte skötte sitt jobb.
Nej en dom ingår inte i ett drev. Du kanske ska öppna en ordbok och läsa betydelsen av uttrycket.
Nej det går inte att tolka det som att de gamla domskälen är felaktiga då varken HD eller nya hovrättsdomen kritiserar dessa. Det som kritiseras i HD är bristande processledning (vilket i princip helt skulle undvikas tidigare) vilket överhuvudtaget inte har med domskälen att göra. Nya hovrättsdomen (med ny åberopad bevisning) berör inte heller den gamla domens domskäl utan man gör sin egen bevisvärdering.
Man försökte, men kuggade vid första steget i riktning i denna del.
Det är väl självklart att man inte kan ta ett ord, rycka det ur sin kontext ur målet, och bara slätt läsa sig till en ordboksbetydelse och sen liksom köra på det.
Så skall det givetvis inte fungera i en domstol.
Det är ingen ny praxis. En domstol skall verka för alternativa rubriceringar som ryms inom gärningsbeskrivningen, och det är inget som uppkommit nu med detta återsändande.
Den praxisen har funnits sedan tidigare.
Här vill jag påpeka att det inte någonstans är klart om varför åklagaren ej haft andra rubriceringar. Det har varit vitt skilda uppfattningar om vad som skett med rubriceringarna under huf, och du verkar köpt domstolens uppfattning.
Det går likväl då att köpa åklagarens utsaga om vad som hänt.
Dom gamla domskälen är felaktiga oavsett du säger. Här gäller mitt tidigare inlägg, det finns inget mer att säga om den saken från min sida.
Bevisen i den nya domen är inga stora avgörande saker. Målet som dömts på, är i sina beståndsdelar exakt detsamma som tidigare.
Man kan stycka upp allting och resonera likt du gör.