Citat:
1. - Jag hade valt Cybertrucken eftersom den och dess exoskeleton av rostfritt håller i minst 150 år och kan ärvas i generationer. Bara slitdelar byts ut eftersom. nyare och bättre motorer, stolar, däck, lager, software, hardware etc. Kan ärvas i generationer. Dodgen skrotas efter 15-25 år och måste nytillverkas. (miljövidrigt) Rostfritt är här för att stanna. Kanske inte 1,8 mm som i CTs bildörrar som stoppar 75% av alla sidokrokar men kan vara tunnare.- Barn och barnbarn slipper bli låneslavar hos bankirerna. Dessutom målas inte rostfritt. Bara där är en gigantisk besparing i kostnader för kunden och miljön. Bara målningsanläggningen på en bilfabrik kostar många miljarder. Rationalisera bort detta. Det är inte billigare med rostande färgglad plåt för kunden. Den tiden är passé. För att ha en Dodge i 150 år i en släkt innebär att du måste köpa 4-5 st nya. Banklånen hopar sig. Låneslaveri.
2. - Ford har köpt en Cybertruck i hemlighet för 250 000 dollar på "svarta marknaden" för att plocka ner den i bitar. Musk svarade generöst med att skicka ritningen och manualen på det nya 48 volt systemet till Ford. Trevligt av Musk.
3. - Såg den kinesiska kvinnliga CEO för Kinas största EV-tillverkare BYD som sa att de biltillverkare i USA som kastar in handduken inom EV kommer att dö och det sannolikaste i USA är att Tesla ensamma blir kvar. Hon spekulerade även i ett samarbete med Tesla och BYD och inte konkurrens. Framtiden ser mycket ljus ut för Tesla. Alla andra är redan på efterkälken och det vet dom.
för övrigt
Såg ett reportage från Amazons Rivian och de har inte heller något fack och många som jobbar där var missnöjda med extremt låga löner (22 dollar) och berättade hade de hade 30 dollar av Mitsubishi för över 10 år sedan i samma fabrik och nu sämre arbetsförhållanden förhållanden med olyckor mm. Underligt att LO är så maniskt fixerade av att stalka just Tesla där ingen klagar på nånting. - Tvärtom. LOs styrelse har tydligen någon sekteristisk psykisk diagnos. Men i Stockholm är det fashion och modernt att bajsa på Elon Musk utan att själv begripa varför.
__________________
Senast redigerad av Kulturmarxist 2024-03-03 kl. 10:24.
Senast redigerad av Kulturmarxist 2024-03-03 kl. 10:24.
.