2024-03-02, 00:05
  #418033
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MachDiamonds
Ska EU ta in ett land som ligger i krig med ryssland? Det skulle innebära att EU skulle ha krig på sin östra gräns. Det kommer aldrig att hända. Ukraina kan inte gå med i den europeiska gemenskapen innan de har fred med ryssland, och fred med ryssland kommer endast ske på Putins villkor. Putins villkor är att Ukraina ska vara neutralt, Ukraina kommer vara tvugna att ha vänskapliga relationer med ryssland för att ha fred. Ukraina i EU skulle då innebära att EU måste ha vänskapliga relationer med ryssland på Putins villkor. Låter det sannolikt?

Alla politiker är fullt medvetna om att Ukraina varken kommer vara med i Nato eller EU. Det finns ingen framkomlig väg för Ukraina att gå med i EU inom överskådlig framtid.

Då utgår du ifrån att Ryssland kommer att vinna. Tills nu har Ryssland inte vunnit ett skvatt. Kriget är inte över.., det går trögt för den ryska maskinen trots att Ukraina har ammo-brist.

Riktigt trögt.
Citera
2024-03-02, 00:19
  #418034
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrSchrick
Jag följer ryzk ekonomi ganska tätt och putte har stora problem som det pusslas och gaffatejpas för att kunna fortsätta kriget.
Utåt säger alla att det går bra ökande BNP full produktion av stridsvagnar, flygplan artilleri etc.
Just nu är det Kim som räddar puttes röv. Xi kanske ger lite ofördelaktiga lån.
16% ränta officiellt 7,4% inflation (inofficiellt ett stort problem).

Låter riktigt bra att du har koll på det, men hur är det sammankopplat med mitt inlägg som du svarade på?
Citera
2024-03-02, 00:21
  #418035
Medlem
Onkel-Ben-nys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDRarSiffrorUrA
Är du helt rysk i hjärnan?

Du vet att det är skillnad att tävla under rysk flagg eller ditt klubblags emblem va?

Eller just det. Du var ju ryss (svagbegåvad)
Så du fattar ju inte det..
När lagen presenteras i bild så visas ryska flaggan men jag är ju svagbegåvad så förstår nog inte.
Citera
2024-03-02, 00:51
  #418036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sanningskorn
Står Turkiet bakom?

Läs och gråt, vatnik.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_217320.htm
Citera
2024-03-02, 00:53
  #418037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av X3tream
USA är en supermakt, det är en stor skillnad, de bestämmer globalt.
Ryssland är också en supermakt. Gick inte så bra för USA att bestämma i Syrien eller i Ukraina för den delen heller.
Citera
2024-03-02, 01:02
  #418038
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Eftersom Ryssland fört ett hotfullt språk mot oss efter NATO-anslutningen anser jag att Sverige lika gärna kan löpa linan ut och teckna ett försvarsavtal med Ukraina.

Det bör också innebära att vi skickar en frivillig-kår till Ukraina. Dags för ÖB Bydén att byta pride-uniformen till en fältuniform.

Ta pengarna från SIDA och ge de svenska hjältarna en rejäl lön.

Sverige borde också införskaffa kärnvapen och direkt hota Moskva och St. Petersburg om totalitär retaliation. Sånt är inte kul att höra. Ge tillbaka med samma mynt, det är gratis. Höj volymen!
Citera
2024-03-02, 01:03
  #418039
Medlem
X3treams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Ryssland är också en supermakt. Gick inte så bra för USA att bestämma i Syrien eller i Ukraina för den delen heller.

Nej, Ryssland klassas enbart som en regional makt, därför Putin vart så sur på Obama när han sade det. Funkar inte att ha en ekonomi lika stor som Italien för att bli en supermakt.
Citera
2024-03-02, 01:15
  #418040
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ocuckad
Låter riktigt bra att du har koll på det, men hur är det sammankopplat med mitt inlägg som du svarade på?

Helheten!
De flesta som skriver här har varit här sedan krigsutbrottet.
Du sparkar in öppna dörrar gång på gång.
Det är ingen nyhet att Ukraina behöver mer materiel. Det är det dom vill ha Munition och pengar för att hålla igång statsapparaten.

Det är ingen nyhet att allt genomgående inte går puttes väg men han måste ”vinna” för att behålla makten.
- Lavrov skulle övertyga Europa att inte lägga sig i ryzzland angelägenheter
- Hotar med att strypa gasleveranserna
- Får tillgångarna € o $ frusna.
- Felaktig intel om Ukrainas välvilja att bli befriade.
- Alla deras superduper vapen var undermåliga.
- BRICS valutan blev inte av och putte får ingen support.
Citera
2024-03-02, 01:51
  #418041
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Zelensky spelade kallblodigt cyniskt med sitt land och folk som insats - och förlorade.

Ni proryzzar är fan roliga ibland!
De är eran fuhrer putte som står för det du vill kleta på Zelensky.
Citera
2024-03-02, 02:32
  #418042
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Man borde ha hittat en förhandlingslösning innan kriget bröt ut. Var det verkligen så viktigt att Ukraina skulle med i Nato och EU? Var det så smart att utvidga Nato så nära Rysslands gräns? Man kan inte vara så rigid och bara tänka i principer. Det finns något som heter realpolitik också.

En förhandingslösning kunde kanske ha varit ett neutralt Ukraina, med FN-bevakning så att de ryska minoriteternas rättigheter togs tillvara i de östra delarna.

Jag tror också att många här i tråden övervärderar västs och Natos förmåga om kriget utvidgas. Europa har i stort sett ganska svag militärmakt, som är svår att samordna och förflytta till en stridsfront i öst. Storbritanniens hela försvar ryms väl i ett större fotbollsstadium... Sveriges ska vi bara inte tala om. Och så vidare. Det enda land som kan försvara sig själva är nog Finland. USA är också lite övervärderat när det gäller att genomföra stora operationer med många soldater. Alternativet är ju ett kärnvapenkrig och då finns ingen vinnare. Det vet alla om de tänker efter.

Ta det där snacket med putte istället.
Finns inte mycket att diskutera för övrigt.
Sanktionerna tuggar på och putte gasar för fullt till han vunnit de fria presidentvalet med 102%.
Vad hönder efter valet?
Citera
2024-03-02, 03:27
  #418043
Medlem
Glossuss avatar
Sverige borde skicka 20 000 soldater till fronten. Vi har ett stort överskott på dökött.
Citera
2024-03-02, 04:15
  #418044
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MachDiamonds
Väst har glömt hur riktigt krig ser ut. Sedan vietnamkriget har USA bara gett sig på svaga motståndare där de har kunnat skjuta med flyg och moderna vapen på getbönder med kalasjnikovs. Väst har därigenom fått en illusion av att vara en stark stridsmakt. Nu när man står inför en någorlunda jämlik motståndare som inte har glömt hur gammaldags stridsföring går till: man måste offra mängder med liv. Det är helt uppenbart ett för högt pris för väst att betala. Västs politiker kan aldrig behålla stödet hos folket om de går in med trupper i Ukraina eftersom det skulle innebära miljontals döda på båda sidor innan konflikten är över. Västs befolkning skulle se sina söner, döttrar, fäder, kusiner etc dö i mängder för det korrupta skitlandet Ukrainas skull. Ryssland kommer aldrig att ge sig.

Väst har fina dyra vapen i alla former. Men de kan lätt skjutas ner, i många fall med billiga drönare. Därför hamnar kriget i skyttegravarna och den sida som kan offra mest soldater vinner i slutändan. Ryssland har visat att de är villiga att offra mängder, och Putin verkar ha folket med sig i stor skala. De ser väst som ett existentiellt hot.

Många här på flashback verkar tro att väst inte skulle behöva offra många soldatliv, att det skulle vara en lätt match med få förluster. Men om Nato ger sig in i leken så kommer konflikten trappas upp och vi skulle behöva skicka så många soldater att vi alla löper risk att bli inkallade. Scenariot kommer likna första världskriget med tusentals döda varje dag på båda sidor. Då handlar det inte om territorium längre, utan bara om vem som står upp längst, precis som i avdijivka. Avdijivka var en demonstration i hur en konflikt med Nato skulle se ut, fast i liten skala.

Fredsförhandlingar mellan ryssland och ukraina är enda vägen framåt. Alla alternativ leder till fler döda ukrainare och eventuellt västländare. Ukraina är inte värt att dö för, det är ett ruttet skitland pga sin ruttna skitregim. Tyvärr har Ukraina ett uselt förhandlingsläge nu, men det skulle de tänkt på tidigare. Det var ju inte svårt att redan våren 2022 se att Ukraina inte hade en chans. De förlorade så fort Ryssland gick över gränsen.

Men då är det bara att ge upp.

Västs arméer är så svaga. Som det sägs.

Ingen vill kriga, som en ryss. Det är bara ryssar som är duktiga på att detta.
Ingen i väst vill dö, bara ryssar offrar sig.

Efter Ukraina så rullar ryssarna vidare. Inget kan stoppa de. De kör till kanalen.
Kanske lika bra.
Putin ledare för oss alla.
Inga fiender. Alla i en enda stor familj.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in