Notera att tråden läggs under Politik då den i större grad berör så att säga politiken kring vinnarbidrag relaterat till Eurovision, och inte tävlingen i sig. Tävlingen i sig diskuteras i huvudtråden, skriver detta som notis för de som vill diskutera den aktuella tävlingen.
Här berörs det faktum att Sverige faktiskt
inte vill vinna en andra gång på raken.
Kolla in Danny Saucedos Amazing från årgång 2012.
https://www.youtube.com/watch?v=kBBOl2_hsLE
Jämför denna uppstudslåt (ni har hört den miljontals gånger i radio genom åren) jämför den "hiten" med hans bleka tafatta kopia som han tävlade med nu under kvällens gång.
Ser ni och uppfattar ni min poäng? Sverige vill de facto inte vinna i år. Ytterst genomskinligt.
Notera att Danny är en etablerad artist med mycket kapital och som hade kunnat ta hem tävlingen med tanke på det han besitter, Amazing hade till er som är uppmärksamma nog, faktiskt vunnit år 2012. Men vem satte stopp för det?
Jo Loreen.
Och vad hände med Loreen årgång 2012? Jo hon gick och vann hela Eurovisionspektaklet samma år.
Ni minns det säkert som igår.
Så poängen är; Danny hade kunnat skicka samma bidrag som Amazing i år. Och faktiskt utklassat skojarbidrag som clowngänget Medina som ställer upp med ett låtsasbidrag nästa helg (ungefär som de gör varje år)
Men då det är underförstått att Sverige inte får, eller vill vinna två gånger i rad så gavs inte Danny rättvisa och man gav honom en riktig skitlåt detta året.
Vad säger ni andra efter och ha tagit del av Dannys Amazing bidrag från 2012? Visst gör det ännu mer genomskinligt vad för agenda Sverige haft när det gäller bidragen i år?