Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Var FÅR ni allt det här tramset ifrån? Sitter ni och hetsar-fantiserar ihop det själva eller är det någon som lurat i er hela svamlet?
Vi får - otroligt nog - ta det IGEN:
Jag syftade på sjukhusens statistik. Alltså patienter på sjukhus. Om du låg inne på sjukhus av annan anledning men testades positivt för covid så räknades du i statistiken vilket enkelt ger sken av att fler personer vårdas för covid än vad som egentligen är korrekt.
Menar du att patienter som låg inne på sjukhus av olika anledningar men som testades positivt för covid inte räknades in i covidstatistiken och att det då inte framstod som att dessa patienter vårdades för covid på sjukhus?
Varje dag basunerade nyheterna ut antal covidsjuka på sjukhus i röda siffror.
För övrigt så erkändes det i Usa att man räknade med alla som avled och hade positivt covidtest som coviddöda. Det finns exempel på personer som avlidit av helt andra orsaker men som räknats som coviddöda pga positivt test.
Förnekar du att så är fallet?